Otosan, Almanya’da 1 milyar dolarlık ‘ticari’ şov yapacak

Hürriyet Haber
30 Temmuz 2012 - 00:00Son Güncelleme : 30 Temmuz 2012 - 09:07

2011 yılını ‘Ticaride Yatırım Yılı’ ilan eden ve 3 yılda 1 milyar dolarlık yatırımla 3 yepyeni ticari araç üretimi için düğmeye basan Ford Otosan, tüm yeni modellerini Eylül ayında Almanya’nın Hannover şehrinde düzenlenen ticari araç fuarında dünyaya tanıtacak.

1 milyar dolarlık yatırım kapsamında ilk olarak 630 milyon dolara  iki farklı platformda iki farklı yeni Transit modelinin üretimi için düğmeye basan Ford Otosan, bu ürünlerden ilkini geçtiğimiz hafta törenle üretmeye başladı. 315 milyon dolarlık yatırımla ilk olarak Tourneo Custom ve Transit Custom ismiyle ‘minibüs’ ve ‘van’ versiyonundan oluşan ‘V362’ kodlu aracı üretmeye başlayan Ford Otosan, ‘V363’ koduyla hafif ticari araç sınıfının en büyük modeli olacak aracın prototiplerini de tamamladı.

En büyük hafif ticari

Yine 315 milyon dolarlık yatırımla 2013 yılı Ağustos ayından itibaren seri olarak üretilecek bu en büyük Transit’in (Transit Maxi) ticari amaçlı kullanılacak ‘Van’ versiyonunun dışında 21 kişilik minibüs versiyonu da olacak. Bayilere ve tedarikçilere gösterilen yeni Transit Ailesi’nin bu yeni ve en büyük üyesi ilk kez Eylül ayında Almanya’nın Hannover şehrinde düzenlenecek ticari araç fuarında vitrine çıkacak. Geçen hafta üretilmeye başlanan ‘V362’ kodlu Transit Custom’a göre boyutları büyük ve dış tasarımında burnu daha uzun olan V363 kodlu Transit Maxi, mevcut Transit’in Jumbo Maxi modelinden bile daha büyük olmasıyla dikkat çekiyor.

Fiesta ve Focus karışımı ticari

Ford Otosan’ın Hannover’deki süprizleri yeni Transit Ailesi ile sınırlı olmayacak. Şirketin, Gölcük’teki mevcut fabrikasının yanına 205 milyon Euro yatırımla inşaa edilen yeni fabrikada üretilecek ‘B460’ kodlu küçük ticari araç modelini de Hannover’de sergilemesi bekleniyor.  Tofaş’ın Peugeot, Citroen ve Fiat için ürettiği Minicargo modelinin rakibi olacak bu yeni küçük ticari aracın prototiplerinin yapıldığı, Almanya’daki fuarda konsept olarak sergileneceği belirtiliyor.  Yeni nesil minik ticari aracın dış tasarımının Fiesta ve Focus Hatchback karışımında olduğu ve Fiesta platformunda üretileceği belirtiliyor.  Ford Otosan, bu üretimiyle hükümetin ‘otomobil de üret’ baskılarını bertaraf etmiş olacak.

Yılda 280 bin Transit, 120 bin küçük ticari üretecek

2013 yılı sonunda yeni fabrikanın devreye girmesiyle üretilecek bu yeni küçük ticari araçla birlikte Ford Otosan’ın yıllık üretim kapasitesi 400 bin adedi aşacak.  Ford, iki farklı platformda 4 farklı versiyonda üretilecek yeni Transit Ailesi’nden yılda 280 bin adet üretecek. 280 bin adedin 130 bini Tourne Custom ve Transit Custom’dan, 150 bin adedi ise en büyük Transit modelinden oluşacak. Ford Otosan, ‘B460’ kodlu küçük ticari modelinden ise yılda 120 bin adet üretecek.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı