ANKARA HABERLERİ

Otoparklara tarihi karar

Hürriyet Haber
06.07.2007 - 00:00Son Güncelleme :

Ankara 6. Tüketici Mahkemesi, Ankara Şehirlerarası Terminal İşletmesi (AŞTİ) otoparkını 25 dakikadan az kullanan kişiden ücret alınmamasına karar verdi.

Hürriyet Haber

Mahkemenin kararının kesin hüküm ve emsal niteliğinde olduğunu belirten hukukçular, başta AŞTİ otoparkı olmak üzere, yurt içindeki tüm terminal otoparklarını 25 dakikadan az kullananlardan ücret alınmaması gerektiğine işaret ediyor.

Mahkeme, Çankaya Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’nin verdiği "Otoparkı 25 dakikadan az kullanan kişiden alınan ücretin iadesi" yönündeki karar üzerine, AŞTİ otoparkını işleten Keçiörengücü Spor Kulübü’nün açtığı davayı reddetti.

4 DAKİKADAÇIKTI

Ankara Barosu avukatlarından Emre Baturay Altınok, AŞTİ otoparkına bir yolcuyu otobüse yetiştirmek üzere dört dakikalık giriş-çıkış yaptığını ve kendisinden 3 YTL ücret alındığını belirterek, bunun Karayolu Taşıma Kanunu hükümlerine aykırı olduğu gerekçesiyle alınan ücretin iadesi talebiyle tüketici hakem heyetine başvurmuştu.

Başvuruyu değerlendiren Çankaya Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti, Altınok’u haklı bularak, AŞTİ otoparkını işleten Keçiörengücü Spor Kulübü’nün aldığı 3 YTL’lik ücreti iade etmesi gerektiği kararını vermişti.

Hakem heyeti kararında, Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nin 51. maddesinde "Uzun süreli beklemeler için özel olarak yapılmış otoparkları kullanan taşıtlardan park sürelerine göre makul bir ücret alınabilir. Ancak, yolcuları terminale getirmek veya terminalden almak üzere 25 dakikayı geçmeyen giriş ve çıkışlarda özel otomobillerden hiçbir şekilde ücret alınamaz" hükmünün yer aldığı anımsatmış ve Emre Baturay Altınok’dan alınan otopark ücretinin iade edilmesi gerektiğini kaydetmişti.

Bunun üzerine, Keçiörengücü Spor Kulübü, hakem heyetinin kararının yasaya ve hukuka aykırı olduğunu iddia ederek, söz konusu kararın iptali için Ankara 6. Tüketici Mahkemesi’nde dava açtı.

HÜKÜMBAĞLAYICI

Ankara 6. Tüketici Mahkemesi, Çankaya Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’nin vermiş olduğu karara dayanak gösterdiği Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nin 51. maddesindeki hükmün kesin emir olduğunu ve bağlayıcı nitelik taşıdığını belirtti.

Bu nedenle hakem heyetinin kararının yasalara ve hukuka aykırı bir yönü bulunmadığını belirten Ankara 6. Tüketici Mahkemesi, AŞTİ otoparkını işleten Keçiörengücü Spor Kulübü’nün açtığı davayı reddederek, "Otoparkı 25 dakikadan az kullanan kişiden alınan ücretin iadesi" yönündeki kararın kesin nitelik taşıdığını kaydetti.

Ücret alana ceza

HUKUKÇULAR bundan sonra başta AŞTİ otoparkı olmak üzere, yurt içindeki tüm terminal otoparklarında, 25 dakikadan az kullanımlar için otopark ücreti alınmaması gerektiğini belirtiler. Karara uymayan otopark işletmelerinin Ulaştırma Bakanlığı’na şikayet edilmesi gerektiğini ifade eden hukukçular, her bir şikayet için işletmeye 5 ihtar puanı ceza verileceğini ve toplam ihtar puanı 50 olan otoparkların işletme belgelerinin iptal edilebileceğini kaydettiler.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Otoparklara tarihi karar haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
24 Kasım 2017, Cuma
 • İmsak
  05:52
 • Guneş
  07:36
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:35
 • Yatsı
  19:08
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı