ANKARA HABERLERİ

Otopark ve hafriyatta sözleşmeler iptal

Murat YILMAZ
09.01.2018 - 17:16Son Güncelleme :

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi ANFA’nın üçüncü şahıslara kiraladığı rekreasyon alanlarındaki ve muhtelif yerlerdeki otoparklar ile hafriyat sahalarına ilişkin tüm sözleşmeleri iptal etti. İptal kararında yaşanan olumsuzlara dikkat çekildi. Artık otoparkları belediyeye bağlı BELTAŞ şirketi, Anpark sistemiyle işletecek.

Murat YILMAZ

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, bu yılın ilk toplantısında Başkan Mustafa Tuna başkanlığında kente ilişkin önemli kararlar aldı. Meclis, ANFA’nın üçüncü şahıslara kiraladığı Göksu, Mogan, Mavi Göl gibi rekreasyon alanları ile muhtelif yerlerdeki otoparklara ilişkin tüm sözleşmeleri iptal etti. Oy birliğiyle kabul edilen Hukuk ve Tarifeler Komisyonu Raporu’nda Büyükşehir Belediyesi tarafından ANFA’ya kiralanan otoparkların tamamının 3’üncü şahıslara kiralandığı belirtilerek, otoparkları işleten kişilerle vatandaşlar arasında tartışmalar yaşandığı ve Büyükşehir Belediyesi’ne şikayetler geldiği ifade edildi.

FİŞ YOK, ENGELLİYE ZORLUK VAR

Şikayetler arasında otoparklarda çalışan personelin kılık, kıyafet ve davranışlarının uygun olmadığı, yasal olarak verilmesi gereken otopark fişinin verilmediği, engelli vatandaşlara zorluklar çıkarıldığı hususlarına dikkat çekildi. Protokol hükümlerinin ihlal edildiğine vurgu yapılan raporda otoparklarla ilgili 11. İdare Mahkemesi’nin emsal kararına da yer verildi. ANFA ile olan 25 yıllık otopark protokolün iptal edildiği Meclis kararına göre tüm otoparkları belediyeye bağlı BELTAŞ şirketi Anpark modeliyle işletecek.

YENİDEN İHALE EDİLECEK

Meclis, 2014 yılında 29 yıllık süre ve aylık 30 bin TL bedel ile ANFA’ya kiralanan hafriyat toprağı, inşaat ve yıkım atıkları depolama ve geri kazanım sahalarının işletme hakkına ilişkin Meclis kararını da iptal etti. Oy birliğiyle alınan karara göre hafriyat sahaları, Belediye Başkanı Mustafa Tuna’nın yetkilendireceği bir daire başkanlığına devredilecek, bu alanlar daire başkanlığı tarafından ihale usulü ile tekrar işletmeye verilecek.

USULÜNE UYGUN DÖKÜM YAPILMADI

Konuya ilişkin Hukuk ve Tarifeler Komisyonu Raporu’nda iptale gerekçe olarak; döküm sahalarına ağaçlandırma yapılmaması, ayrıştırma ve geri kazanım tesislerinin kurulmaması, meralara hafriyat atığının dökülmesi ve gerekli denetimlerin yapılmaması, usulüne uygun yapılmayan depolama ve tesviye sonucu yüksek gerilim hattına yaklaşma olması ve yaralanmalı kazaların yaşanması, alanlara yönelik şikayetlerin artması gösterildi. BBP’li Meclis Üyesi İbrahim Uyar, hafriyat kararının netleşmemesi nedeniyle inşaat sektöründeki işlerin yüzde 50 oranında durduğuna dikkat çekti.

KIZILAY’DAKİ BİNA ADALET BAKANLIĞI’NA DEVREDİLDİ

Öte yandan Kızılay’da daha önce Büyükşehir Belediyesi Basın Merkezi’nin bulunduğu bina, Adalet Bakanlığı’na devredildi. CHP ve MHP grubunun ret oyu verdiği karara göre Büyükşehir, bina karşılığında Hazine’den taşınmaz alacak. Konuyla ilgili konuşan CHP’li Meclis Üyesi Mehmet Emin Tırpancı, kararı eleştirerek iptal edilmesi gerektiğini savundu. Ulus Tarihi Kent Yenileme Projesi kapsamında yıkılacak olan Spor Genel Müdürlüğü’ne ait bina da Meclis gündemine geldi. Yıkım kararına ilişkin Başkanlık Yazısı CHP ve MHP grubunun talebi üzerine ertelendi.

İSİM DEĞİŞTİ LEVHA TAKILDI

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Ankara Büyükelçiliği’nin bulunduğu 613’üncü sokağın isminin “Fahreddin Paşa Sokağı”, sokağın girişindeki 609’uncu caddenin isminin ise “Medine Müdafii Caddesi” olarak değiştirilmesini oy birliğiyle kabul etti. Belediye ekipleri yeni isimlerin yer aldığı levhaları dün taktı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Otopark ve hafriyatta sözleşmeler iptal hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Ocak 2018 tarihinde saat 17 16’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Otopark ve hafriyatta sözleşmeler iptal haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

23 Kasım 2018, Cuma
 • İmsak
  06:07
 • Guneş
  07:35
 • Öğle
  12:41
 • İkindi
  15:12
 • Akşam
  17:35
 • Yatsı
  18:57
Sayfa Başı