KIRKLARELİ HABERLERİ

LÜLEBURGAZ HABERLERİ

Otopark ve çöp konteyneri için imza kampanyası başlattılar

DHA
04.10.2017 - 14:53Son Güncelleme :
DHA

Vahit İŞBAŞARAN/LÜLEBURGAZ(Kırklareli),(DHA)-KIRKLARELİ' nin Lüleburgaz İlçesi'nde yaşayan çevreciler, Meral Garip ile Sahir Uçar, otopark ve yeraltı çöp konteyneri yapılması için imza kampanyası başlattı.


Lüleburgazlı çevreciler Meral Garip ile Sahir Uçar, İstanbul Caddesi üzerindeki Kongre Meydanı'nda ilçeye otopark ve yeraltı çöp konteynerleri kurulması için imza kampanyası başlattı. Meral Garip, "Kentler insanların bir arada yaşamaları için oluşturulmuştur. Ortak yaşamın dayanışması, üretimi, korunması ve barınma için oluşmuştur. Bu yaşamın en önemli yanlarından biride sağlıklı ortam ve sağlığın korunmasıdır. Sokakların ve havanın temizliği olmazsa olmazıdır.Bizde çöp olayı, sokaklarımız poşet yığınlarının oluşturduğu ve hiçbir koruma olmadığı için de hemen müdahaleye uğrayan yöntemle toplanmaktadır. Ülkemizde olduğu gibi, kentimizde de yoksulluk çöpten yaşayan aileleri yaratmıştır. Bu insanlar kağıt, plastik, şişe vb. şeyleri çöpten alırken başlayan dağılma, hayvanların yiyecek aramasıyla had safhaya varmaktadır. Sonra da toplayıcı firma işi ele almakta,vahşi toplama yöntemiyle yerler tam olarak temizlenmemekte, ilaçlanmadığı için de mikrop üreten yerlere dönüşmektedir. Lüleburgaz hava kirliliği ve solunum yolları hastalıklarıyla anılır oldu. Sokakların temizliği ve geri dönüşüme gereken katkı için; yer altı konteynerlerine ve yer üstü ayrıştırma konteynerlerine ihtiyaç vardır. Kent insanının ve tüm canlılar için zaruri bir ihtiyaçtır" dedi.

Sahir Uçar, otopark sıkıntısının yaşandığına dikkat çekerek, "Otoparklar yapılmayınca, araçlar insanlar için yapıldığı söylenen kaldırımları ve yolları işgal etmişlerdir. Kent insanı araçlardan fırsat buldukça kaldırımları ve yolları kullanabilmektedir. Hatta yayalaştırılmış bölgemizde dahi, gün boyu geçen arabalar ve motosikletlerden kendimizi kollar hale geldik. Yasaklara rağmen, yetki ve sorumluluk karmaşası sürüyor. Tabi ki otopark yapmak kaynak ister. 15-20 yıldır inşaat sektöründe otopark paraları alınmakta, ama hiç otopark yapılmamıştır. Yerel ve genel kamu yatırımlarında da otopark yapılmamıştır. Hükümet Konağı, adliye ve belediyeden hizmet alacak kentlinin aracını park edeceği park yeri yoktur. Akademiler yaptık, oralara gelen yurttaşların park yeri nerededir? Yayalaştırılan alandaki dışa itilmiş araçlar nereye gitmiştir? Otomobilin park etmek isteyen kentli ve kente gelen misafirler dakikalarca yer aramakta, çıkan tartışmalar kent insanını strese sokmakta ve olaylar her gün artmakta. Kentte insan öncelikli olması gereken yaşam, araç öncelikli yaşama geçmiş durumda. Otoparklarımızın yapılarak kaldırımların asıl sahibi olan yayalara teslim edilmesi ve yollarımızda trafiğin rahatlamasını istiyoruz. Bedelini ödediğimiz ve ödeyeceğimiz otoparklarımızı istiyoruz. Lüleburgaz halkına sesleniyoruz. İşte, katıl sen yoksan bir eksiğiz. Bir imza da sen ver" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Lüleburgaz haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Lüleburgaz haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Otopark ve çöp konteyneri için imza kampanyası başlattılar haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  KIRKLARELİ NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ekim 2017, Çarşamba
  • İmsak
   05:37
  • Guneş
   07:19
  • Öğle
   13:08
  • İkindi
   16:08
  • Akşam
   18:34
  • Yatsı
   20:04
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  KIRKLARELİ NÖBETÇİ ECZANELER
  Sorunapp.com'un katkılarıyla
  • Erdem Eczanesi

   Lüleburgaz
  Sayfa Başı