Otonuzu 30 Eylül'e kadar tescil ettirin

Hürriyet Haber
24.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Tahir PEKER

Soru (ANKARA H.B): Üzerimde kayıtlı olmayan (yakınlarımdan almıştım) iki arabam var. Bunları satınca elime geçen parayı nasıl açıklayabilirim?

Bu arabaları mutlaka 30.9.1998 tarihine kadar adınıza trafik siciline tescil ettirmelisiniz. Aksi halde bu arabaları sattığınızda elinize geçen parayı ilerde izah sebebi olarak kullanamazsınız. Çünkü 30 Eylül'deki resmi kayıtlar esas alınacak, o gün bu tip mallar kimin adına kayıtlı ise sahibi o farzedilecektir.

SORU (İstanbul N.P): Noterden geçirdiğim bir satış vaadi sözleşmesi ile bir kişiden araba satın aldım. 30 Eylül'e kadar trafik siciline kayıt işlemi gerçekleşmezse benim durumum ne olur, ne yapmalıyım?

Prensip olarak, arabanın sizin sayılması için 30 Eylül'e kadar trafik sicil kaydının sizin adınıza yapılmış olması gerekir. Eğer bu iş 30 Eylül'e kadar gerçekleşmezse, Noter satış vaadinde görünen tutar kadar, sizin satıcıdan alacağınız var demektir. 30 Eylül'de var olacak alacakların herhangi bir yere kayıdı gerekmemektedir. Bu alacağın ispatını herhangi bir delille yapabilirsiniz. Noter satış vaadi sözleşmesi bunun için iyi bir delildir. Ancak bu sözleşmeye dayanarak 30 Eylül'den sonra araba satış işlemi gerçekleşmelidir. Bu gerçekleşme aynı zamanda alacağınızın 30 Eylül 1998 tarihinde de devam etmiş olduğunuzun kanıtı olacaktır.

SORU (Aydın A.D.): Bir daire almak üzere bir müteahite 16 bin mark ödedim. Sonra daire almaktan vazgeçtim. Fakat ödemiş olduğum 16 bin markı henüz alamadım. 30 Eylül'e kadar da alabileceğimizi sanmıyorum. Bu durumda ben ne yapmalıyım?

Bu durumda sizin 30 Eylül 1998 tarihi itibariyle 16 bin marklık senetsiz bir alacağınız olmuş olacaktır. Senetsiz alacaklakların herhangi bir yere kaydedilmesi zorunluluğu yoktur. Bu alacağınız var olduğunu herhangi bir delille ispat edebilirsiniz. Örneğin, müteahhitten bir yazı veya senet alabilirsiniz ve bu senedi ve alacağınızı müteahhidin defterlerine kayıt ettirebilirsiniz. Buna benzer ilerde ispat edici birtakım tedbirlerin alınmasında fayda vardır.

BANKADA PARAM VAR

SORU (Bursa C.K.): Bir bankada altı aydan beri birer aylık vadeli olmak üzere bir miktar dolarım var. 30 Eylül günü bu param bankada vadeli hesabımda duruyor olacak. Bu para için ayrıca beyanda bulunmam geçekiyor mu? Ayrıca başka bir bankada repo yaptığımz TL var. 30 Eylül'de bu para da bankada olacak. Aynı soru repodaki bu param içinde geçerli mi?

Her iki sorunun cevabı da aynıdır. 30 Eylül itibariyle bankada görünen döviz ve Türk paraları için ek bir blokaj işlemi yaptırılmasına gerek yoktur. Bu paraların vadeli veya vadesiz hesaplarda bulunmasının veya repo yapılmış olmasının hiç önemi yoktur. Bunların kısa veya uzun zamandan beri bankada bulunması, vadesinin çok ileri tarihlere sarkacak olmasının da hiç önemi yoktur. Yeterki 30 Eylül günü bu paralar bankada bulunsun. Herkesin ‘blokaj’ olarak ifade ettiği şeyi sadece, ‘bulundurma’ olarak anlamak gerekir. Aslında blokaj ayrı bir şeydir ve özel bir işlemi gerektirir. Ancak burada gerçek anlamda bir blokaj söz konusu olmayacak. 30 Eylül'de bankada bulunan paralar, ilerde harcama ve servet artışının izahında kullanılabilecektir.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı