Otomotivde ‘yetkili krizi’ bitiyor

Alper YOLDAŞ
28.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) ile Yetkili Otomotiv Satıcıları Derneği (OYD) aynı çatı altında biraraya geliyor. Otomotiv sektörü açısından çok önemli bir sorun olan ‘yetkili krizi’ böylece aşılmış oluyor. OYD’nin nisan ayında kurulmasıyla, Türkiye ekonomisinin can damarı niteliğindeki otomotiv sektöründe tüketiciyle üretici arasında bir köprü vazifesi gören yetkili satıcıları kimin temsil edeceği tartışma konusu olmuştu.

Dernekleşme kriziyle karşı karşıya olan yetkili satıcılar, 1989 yılından beri camiayı temsil eden OYDER ile OYD arasında kalmışlardı. Ancak, iki derneğin birleşme kararı almasıyla birlikte yetkili satıcılar için temsil sorunu çözüme kavuşmuş oldu.

İSİM OYDER, TÜZÜK OYD’DEN:

OYDER Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Doğaner, iki derneğin fiilen ortak çalışmaya başladığını belirterek, ‘20 Aralık tarihinde ise resmen aynı çatı altında görev yapıyor olacağız. Birleşme OYDER ismi altında ve OYD tüzüğü çerçevesinde gerçekleşecek. OYDER ismi camiayı 16 yıldır temsil ediyor. OYD’nin tüzüğü ise daha güncel ve yeniliklerle dolu’ dedi. OYD Yönetim Kurulu Başkanı Özdem Kalyoncuoğlu ise, iki dernek arasındaki görüşmelerin yaklaşık 3 ay önce başladığına işaret ederek, ‘Görüşmelerde ne aracı ne de hakem vardı. İki dernekten 4’er kişilik icra kurulu bütün süreci tamamladı’ dedi. Kalyoncuoğlu, ‘ÖTV ve KDV tahsildarlığı yapan bayiler için bu iş zor olmayacak. Hatta bize ‘ikinci el satışlarındaki işlemleri de siz yapın’ dediler. Bayiler sadece yeni araçlardan sorumlu olacaklar’ dedi.

Trafikte ‘muameleci’ dönemi bitecek

OYDER
Başkanı Uğur Doğaner, ‘Emniyet Genel Müdürlüğü ile trafik tescilinin yetkili satıcılarda yapılması için olumlu bir görüşmemiz oldu. Müşteriler, kredi, kasko, trafik tescil ve plaka işlemlerini bayilerde tamamlayıp, Avrupa’daki gibi sadece aracını alıp çıkacaklar. Hem zamandan kazanılacak hem de işlemler için muamelecilere para ödenmeyecek. Trafik tescil işlemleri yapan 3 bin 500’ü asli görevine dönebilecek.’
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı