BURSA HABERLERİ

Otomotivde 9'uncu ihracat şampiyonluğuna bir adım kaldı

AA / Haluk Yüksel
05.12.2014 - 14:13Son Güncelleme :

- İhracatta son aylarda avro-dolar paritesinden kaynaklanan kayıplara rağmen yılın ilk dönemindeki yüksek büyüme oranları, otomotiv endüstrisine 9'uncu sektörel ihracat şampiyonluğu getirecek - OİB Yönetim Kurulu Başkanı Sabuncu: "Kasım ayında ihracatta kayıplar yaşasak da yıl sonunda hedefimizin üzerine çıkarak yaklaşık 22,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştireceğiz"

YEREL HABERLER BURSA

AA / Haluk Yüksel

BURSA (AA) - Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, avro-dolar paritesinden kaynaklanan kayıplara rağmen otomotivin yıl sonunda 9'uncu sektörel şampiyonluğa ulaşacağını ve geçen ay ihracatta kayıplar yaşansa da yıl sonunda hedeflerinin üzerine çıkıp 22,5 milyar dolarlık dış satıma ulaşacaklarını bildirdi.

OİB'in kasım ayı ihracat raporuna göre, sektör, ihracatta yılın ilk yarısında yakaladığı yüksek oranlı büyüme trendini son aylarda devam ettiremedi. Buna rağmen otomotiv endüstrisi Türkiye geneli dış satışlarda sektörel olarak 9'uncu ihracat şampiyonluğunu ilan etmesine bir adım kaldı.

Kasım ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11 azalışla bir milyar 845 milyon dolarlık ihracata imza atan otomotiv endüstrisi, 11 aylık dönemde ise yüzde 5 artışla 20,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Otomotiv endüstrisinin en büyük pazarı olan Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde geçen yılın kasım ayına göre yüzde 10 oranında bir kayıp oluştu. Bunun yanı sıra Rusya Federasyonu ile eski Doğu Bloku ülkelerinde de kayıp 58 milyon dolar seviyesine çıkınca kasım ayındaki ihracatta gerileme kaçınılmaz oldu.

Sektör, kasım ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracatta tüm ana ürün gruplarında kayıp yaşadı. Buna göre yan sanayide yüzde 13 azalışla 737 milyon, binek otomobillerde yüzde 10 gerilemeyle 595 milyon, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda da yüzde 15 kayıpla 361 milyon dolarlık ihracat kaydedildi. Otobüs-minibüs-midibüs ürün grubunda yüzde 5 azalışla 109 milyon dolar dış satış gerçekleşirken, diğer başlığı altındaki ürünlerde de yüzde 48 artışla 43 milyon dolarlık ihracata imza atıldı.

- 11 aylık dönemde artış sürüyor

Yılın 11 aylık döneminde ise tüm ürün gruplarında artış gözlenirken yan sanayi yüzde 4 büyümeyle 8 milyar 711 milyon dolarlık dış satış gerçekleştirdi.

Aynı dönemde bunu binek otomobiller yüzde 6 artışla 6 milyar 693 milyon, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar yüzde 8 büyümeyle 3 milyar 783 milyon, otobüs-minibüs-midibüs ürün grubu yüzde 4 gelişmeyle 997 milyon ve diğer başlığı altında da yüzde 11 azalışla 302 milyon dolarlık dış satış yapıldı.

- İhracat yapılan ülkeler arasında Almanya lider

Ülke bazlı ihracat verileri incelendiğinde ise gerilemeye rağmen Almanya pazarı liderliğini sürdürdü. Kasım ayında Almanya'ya yüzde 6 azalışla 299 milyon, İngiltere'ye yüzde 10 gerilemeyle 205 milyon, Fransa'ya ise yüzde 23 kayıpla 170 milyon dolarlık ihracat yapıldı. ABD'ye yüzde 113 artışla 58 milyon, İrlanda'ya ise yüzde 47 büyümeyle 26 milyon dolarlık ihracat dikkati çekti.

Yılın 11 ayında ülke bazlı ihracatta ise Almanya'ya yüzde 22 yükselişle 3 milyar 393 milyon, İngiltere'ye yüzde 15 artışla 2 milyar 274 milyon, Fransa'ya da yüzde 2 azalışla 2 milyar 138 milyon dolarlık ihracat yapıldı.

- "2014'ü şimdiden başarılı bir yıl olarak görüyoruz"

Raporla ilgili değerlendirmelerde bulunan OİB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, sektör olarak Türkiye genel ihracatından yüzde 14 pay aldıklarını ve yeni bir şampiyonluk için gün saydıklarını belirtti. Sabuncu, şunları kaydetti:

"Ekim ayında olduğu gibi kasım ayında da pariteden kaybımız var. Avro-dolar paritesinden dolayı kasımda 116 milyon dolarlık kayıp oluştu. Böyle bir kayıp olmasaydı yüzde 11 olan kasım ayındaki gerilememiz yüzde 5,5 seviyesine gelecekti ancak yine de önümüzdeki ay yıllık ihracatımızı 22,5 milyar dolar seviyesinde açıklamayı ümit ediyoruz. Yani kasım ayında ihracatta kayıplar yaşasak da yıl sonunda hedefimizin üzerine çıkarak, yaklaşık 22,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştireceğiz. Bu da hedefimizin üzerinde bir rakam olacağı için 2014'ü şimdiden başarılı bir yıl olarak görüyoruz ve direksiyonumuzu yeni hedeflere kırıyoruz."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Bursa haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Bursa haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Otomotivde 9'uncu ihracat şampiyonluğuna bir adım kaldı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:07
 • Guneş
  07:51
 • Öğle
  13:01
 • İkindi
  15:33
 • Akşam
  17:50
 • Yatsı
  19:23
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı