Gündem Haberleri

  Otomotiv ihracatı yıla düşüşle başladı

  A.A.
  01.02.2006 - 14:53 | Son Güncelleme:

  Ekonominin lokomotifi haline gelen otomotiv sektörünün ihracatı, Ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9'luk düşüşle 857,3 milyon dolar olarak gerçekleşti.

  AA muhabirinin, Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) verilerinden derlediği bilgiye göre, ihracat kalemleri arasında otomotiv yan sanayi 274 milyon 314 bin dolar ile ilk sırayı alırken bunu binek otomobiller ve eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar izledi.
  İhracat, otomotiv yan sanayi ve özel amaçlı diğer çekiciler dışında tüm kalemlerde düşüş kaydetti. Ocak ayında yüzde 9'luk düşüşle 857 milyon 327 bin dolara gerileyen ihracat, geçen yılın aynı ayında 940 milyon 649 bin dolara ulaşmıştı.
  İhracattaki düşüşün, 9 günlük Kurban Bayramı tatili ve ağır kış koşullarından kaynaklandığı bildirildi.

  -ALMANYA İLK SIRADA-

  Sektör, ocak ayında 120 ülke ve özerk bölgenin yanı sıra 12 serbest bölgeye ihracat gerçekleştirdi.
  Yoğun olarak Avrupa ülkelerine yapılan ihracatta, Almanya 148 milyon 494 bin dolar ile ilk sırada yer alırken, bu ülkeyi İtalya, Fransa, İngiltere, İspanya ve Romanya izledi.
  Sektör bu dönemde, Cebelitarık, Kıbrıs, Kostarika, Bosna-Hersek, Umman, Bangladeş, Honduras, Maldiv adaları, Moritanya, Mozambik, Namibya ve Cibuti ile Kayseri Serbest Bölgesi'ne ilk kez ihracat yaptı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı