Otomobil ihracatına Apo engeli

Hürriyet Haber
13.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 13.03.1999 - 00:01

Çetebaşı Abdullah Öcalan'ın bulunduğu İmralı Adası'na ulaşımın sağlandığı Mudanya Limanı'ndaki güvenlik önlemleri otomobil ihracatını olumsuz etkiliyor. Sıkı güvenlik önlemleri, Megane Wagon'un yeni başlayan ihracatında otomobillerin yüklenmesi sırasında aksaklıklara neden oldu.

İmralı adasında yargılanacağı günü bekleyen terörist başı Abdullah Öcalan, Türk otomobil sektörünün ihracatına da engel oluyor. İmralı Adası'na ulaşımı sağlayan Mudanya Limanı'nın güvenlik nedeniyle askerler tarafından sıkı bir şekilde denetlenmesi, bu limandan Avrupa ülkelerine ihracat yapan Oyak Renault'un çalışmalarını zorlaştırıyor. Sadece Türkiye'de üretilen ve bütün dünyaya satılması planlanan Megane Wagon'un geçen hafta başlayan ihracatında, otomobillerin yüklenmesi sırasında bazı sıkıntılar yaşandı.

Oyak Renault yetkilileri, Mudanya Limanı'ndaki güvenlik önlemleri nedeniyle giriş çıkışların çok sıkı şekilde denetlendiğini, bu nedenle otomobillerin gemiye yüklenmesi ve gümrük işlemleri sırasında bazı sıkıntılar yaşadıklarını belirtiyorlar. Oyak Renault yetkilileri, yıl sonuna doğru ihracattaki artışla birlikte, Mudanya Limanı'nda daha fazla sıkıntı yaşamaktan endişe ediyorlar. İlerleyen günlerde Apo'nun yargılanma sürecinin başlamasıyla birlikte Mudanya Limanı'ndaki trafiğin artması bekleniyor.

Geçen hafta Avrupa'ya ilk Megane Wagon'un ihracatına başlayan Oyak Renault, Mudanya Limanı'ndan Ro-Ro gemisine yaklaşık 2 bin adetlik ilk partiyi yükledi. Made in Turkey damgalı Megane Wagonlar, Fransa'ya ulaşarak, buradan satılacağı Avrupa ülkelerine gönderilecek.

Oyak Renault yıl sonuna kadar 60 bin adet Renault Megane ihraç etmeyi planlıyor. Cenevre otomobil fuarında Avrupalı otomobilseverlerle tanışan Megane Wagonlar'ın ihracatı, artan bir tempoda devam edecek. Sadece Türkiye'de Bursa'daki Oyak Renault fabrikasında üretilen Megane Wagon'un ihracatından yaklaşık 600 milyon dolarlık gelir hedefleniyor.

Geçen hafta Megane ailesinin yeni üyesi olarak Cenevre'de tanıtılan Megane Wagon, büyük ilgi gördü. Avrupa'da staion wagon otomobil talebinin fazla olduğu ülkelere satılacak olan Megane Wagon, fuara Türk damgasını vurdu. Şimdiden Megane Wagon'un en fazla talep göreceği ülkeler arasında Almanya ve Hollanda gösteriliyor.

Avrupa'da satışa sunulan ‘‘makyajlı’’ Meganlar ağustos ayında Türkiye'de piyasaya sunulacak. Yeni Meganlar'da dış görünümün yanı sıra güvenlik ve motor performanslarında da iyileştirmeler yapıldı. Yeni Meganlar'da en fazla göze çarpan değişiklik daha bombeli bir kaput ve kaputun iki yanından başlayarak ön ızgaralarda birleşen oval çizgiler. Ayrıca yeni Meganlar'da tamponlarda tüm versiyonlarda kasa rengi olarak sunuluyor.

Meganlar'da yapılan en önemli değişikliklerden birisi de motorlarda gerçekleşti. 16 valfli, daha az yakıt tüketen ve daha yüksek performans sunan yeni motorlar Türkiye'de üretilen otomobillerde de kullanılacak.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı