Otokoç kiralamaya önem verecek

Hürriyet Haber
24.05.2010 - 15:58 | Son Güncelleme:

Otokoç Genel Müdürü Görgün Özdemir, Otokoç'un bu yıl kiralama tarafında 250 milyon liralık araç yatırımı yapacağını bildirdi.

Özdemir, Otokoç'un otomotiv perakendeciliği ve araç kiralama sektöründeki ilk dört ay sonuçlarını değerlendirdiği toplantıda yaptığı konuşmada, Koç Grubu için önemli bir şirket olan Otokoç'un, 82 yıllık tecrübesiyle otomotiv perakendeciliğinde yaygın bir yapıya sahip olduğunu ve bugün 100 noktada hizmet verdiklerini söyledi.

Geçen yıl Otokoç'un otomotiv perakendeciliğinde yüzde 8,5 oranıyla pazar lideri olduğunu belirten Özdemir, şirketin 330 bin servis girişi, 155 milyon lira servis cirosu, 140 milyon lira toptan yedek parça cirosu gerçekleştirdiğini bildirdi.

Özdemir, kısa süreli araç kiralamada yüzde 23 pazar payı elde ettikleri ve bu pay ile ilk sırada yer aldıklarını ifade ederek, Avis'in yüzde 17, Budget'in ise yüzde 6 pazar payına ulaştığını, operasyonel kiralamada da yüzde 9 pazar payı ile 3. sırada yer aldıklarını belirtti.

Daha önce 500 bin olarak öngördükleri pazarın 625 bin seviyelerinde gerçekleşebileceğini ifade eden Özdemir, geçtiğimiz yıl hükümetin uyguladığı ÖTV teşvikinin yerini bu yıl liranın değer kazanmasıyla avro teşvikinin doldurduğunu, tüketici güveninde yükselme olduğunu, aynı zamanda bankaların kredi verme iştahının arttığını, aracılık ettikleri kredi oranının yükseldiğini bildirdi.

OTOKOÇ'UN 4 AYLIK SATIŞLARI YÜZDE 24 ARTTI

Bu yılın 4 aylık döneminde toplam pazarın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7 büyümesine karşılık Otokoç'un Ocak-Nisan döneminde satışlarını yüzde 24 oranında artırarak 13 bin 146 adede çıkardığını belirten Özdemir, “Pazar 625 bin olarak gerçekleşirse Otokoç Otomotiv olarak 56 bin satış adedine ve yüzde 9 pazar payına ulaşacağız” dedi.

Özdemir, yıl sonunda Ford satışlarından yüzde 28, Volvo'dan yüzde 25, Fiat, Alfa Romeo ve Lancia satışlarından da yüzde 28,5 pay almayı hedeflediklerini kaydetti.

Otokoç'un servis girişlerinin de arttığını belirten Özdemir, yıl sonu 340 bin adet servis girişi, 167 milyon lira da ciro elde etmeyi hedeflediklerini söyledi.

Yılın 4 aylık döneminde 2. el araç satışlarının da yüzde 20 oranında artığına işaret eden Özdemir, 2010 sonunda 10 bin adet 2. el araç satmayı planladıklarını bildirdi.

Sigorta ve finansman satışları konusunda da bilgi veren Özdemir, “Yıl sonu hedefimiz olan 26 bin adet kasko, 42 bin trafik sigortası ve 15 bin kredi adedini aşacağız” dedi.

Yeni araç satışları baz alındığında ABD'deki büyük satıcılar sıralamasında Otokoç'un 8. sırada yer aldığını bildiren Özdemir, Avrupa'da hem bayilik hem de distribütörlük yapan şirketlerin de yer aldığı sıralamaya göre ise 22. durumda olduklarını, distribütörlük yapan şirketler çıkarıldığında Otokoç'un Avrupa'da da ilk 10'da yer aldığını kaydetti. Geçen yıl Avis'te yüzde 20, Budget'ta ise yüzde 50 büyüme kaydettikleri belirten Özdemir, şöyle devam etti:

“Bu sene ilk 4 ay sonuçlarına baktığımızda kısa süreli araç kiralama tarafında Avis'te yüzde 16, Budget'ta ise yüzde 37 ciro büyümesi gerçekleştirdik. Yıl sonu hedefimiz geçtiğimiz yılki büyüme rakamlarını yakalamak. Uzun süreli araç kiralama tarafında ise araç parkımızı yüzde 8 artırırken 10 bin adede ulaştık. Toplam araç kiralama operasyonumuza baktığımızda araç parkımızdaki artış yüzde 10, cirosal artış ise yüzde 16 olarak gerçekleşti. Türkiye'de kısa dönemli araç kiralama alanında büyük bir potansiyel var. Henüz nüfusun sadece yüzde 6'sı araç kiralamayı deneyimlemiş durumda. Geçtiğimiz yıllarda çok hızlı büyüyen havayolu taşımacılığı, araç kiralamaya da olumlu etki yaptı. Buna rağmen 10 bin kişiye düşen kiralık araç sayısı Avrupa'nın 25'te biri seviyesinde.”

KİRALAMAYA 250 MİLYON LİRALIK YATIRIM

Görgün Özdemir, kiralama tarafında bu yıl 250 milyon liralık araç yatırımı yapacaklarını bildirdi.

Gazetecilerin bu konuya ilişkin sorusu üzerine Özdemir, yeni tesis yatırım planları bulunmadığını, yeni araç yatırımı ve yenileme yatırımlarıyla toplam 260 milyon liralık yatırım gerçekleştirmeyi planladıklarını söyledi.

Geçen yıl 1,7 milyar lira ciro elde ettiklerini, bu yıl olağanüstü bir durum olmaması halinde 2 milyar liralık ciroyu yakalamayı hedeflediklerini belirten Özdemir, asıl hedeflerinin 2 milyar dolar olduğunu, buna da 5 yıl içinde ulaşmayı istediklerini kaydetti.

Yurt içinde ve dışında fırsat gördüklerinde değerlendireceklerini ifade eden Özdemir, Azerbaycan operasyonlarına ilişkin olarak ise gelişmekte olan bir pazar olması dolayısıyla orada yer aldıklarını, ülkenin önümüzdeki dönemdeki büyümesinden pay almayı hedeflediklerini söyledi.

Otokoç Genel Müdürü Özdemir, otomobil kiralamada çevreci araçlar konusunda ise Avis'in Renault'un çevreci otomobillerine ilişkin iyi niyet anlaşması yaptığını, çevreci otomobillerin araç parkına eklenir hale gelmesi durumunda bunu gerçekleştirecek ilk firmalardan biri olacaklarını ifade etti.

Avrupa'daki ekonomik durumun iş planlarına etkisine ilişkin olarak ise Özdemir, “Türkiye bu krizlere çok alışık. 2008'de ortaya çıkan krizde bizler tedbirlerimizi aldık. Bu durum iç satıştan daha çok ihracatı bir miktar etkileyebilir. Olası durumda önlemimizi hemen alırız” dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı