Otogar'daki sığınmacılar : Yeni hayat için lütfen geçişimize izin verin

Haber: Özgür ALTUNCU - Kamera: Güven USTA / İstanbul DHA
16.09.2015 - 12:08 | Son Güncelleme:

Suriyeli sığınmacıların Bayrampaşa'daki Büyük İstanbul Otogarı'ndaki bekleyişi sürüyor. Otogar'daki bekleliş 3'üncü gününe girerken, bir bölüm sığınmacı da yürüyerek Edirne'ye gitmeye çalışıyor. İstanbul Valiliği ise yaptığı yazılı açıklamada, Avrupa ülkelerinin göçmenleri kabul etmediğini ve 500 Suriyelinin otogardan ayrıldığını duyurdu.

Düne göre sayıları azalsa da yaklaşık 500 kişi slogan ve dövizlerle geçişlerine izin verilmesini istiyor.

Otogardaki sığınmacılar : Yeni hayat için lütfen geçişimize izin verin AVRUPA'YA ULAŞMAK İSTEYEN MÜLTECİLER İSTANBUL OTOGARI'NDA BEKLİYOR

Otogardaki sığınmacılar : Yeni hayat için lütfen geçişimize izin verin
Foto: Anıl DEMİR/Hürriyet Dünyası
İngilizce ve Arapça olarak "Yeni hayat için lütfen geçişimize izin verin" yazılı dövizleri polisle kendi aralarına gerdikleri iplere asan sığınmacılar alkış ve sloganlarla da bu isteklerini duyurmaya çalışıyor. Polis otogar camisinin arka bahçesinde geceyi geçiren sığınmacıların yola çıkmasına izin vermediği gibi gazetecilerin de mültecilerin bulunduğu alana inmesine müsaade etmiyor.

VALİLİK: AVRUPA ALMIYOR, 500 SURİYELİ GERİ DÖNDÜ
Otogar’da bekleyişleri süren göçmenler ile ilgili İstanbul Valiliği de yazılı bir açıklama yaptı. Valilik açıklamasında şöyle denildi: “Avrupa Ülkelerinin göçmen kabul edeceği yönünde basın yayın organları ile özellikle sosyal medya üzerinde yayılan asılsız söylentilere inanan yaklaşık 1200 Suriyeli göçmen 15.09.2015 tarihinde Kapıkule Sınır Kapısına gitmek üzere ilimiz Esenler Otogarına gelmiştir. Valiliğimizce Suriyeli göçmenlere, söylentilerin asılsız olduğu, Avrupa ülkelerinin göçmen kabul etme yönünde herhangi bir tasarruflarının mevcut olmadığı gibi maalesef göçmenlerin kabul edilmeyeceğine dair güçlü irade ve temayüller gösterdikleri anlatılmış ve bu nedenlerle kendilerinin daha fazla mağdur olmamaları için Edirne yönüne gitmemeleri konusunda ikna çabalarına devam edilmektedir. Bu çalışmalar sonucunda yaklaşık 500 Suriyeli göçmen geri dönmüş bulunmaktadır. Bu süreçte Suriyeli göçmenlerin yiyecek, içecek ve sağlıkla ilgili tüm ihtiyaçları Valilik, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kızılay tarafından karşılanmaktadır. Başta Suriyeli göçmenler olmak üzere tüm vatandaşlarımızdan asılsız söylentilere itibar etmemelerini ve görevli personelin ikazlarına uymalarını rica ediyoruz.’

Otogardaki sığınmacılar : Yeni hayat için lütfen geçişimize izin verin TRAJİK GEÇİŞ

TEM KENARINDA GÖÇ KAMPI
Avrupa ülkelerine gitme umuduyla önceki geceden itibaren Edirne'ye yürüyerek gelen yaklaşık 2 bin kişilik Suriyeli mülteciler, jandarma ve polis ekiplerince durduruldukları TEM otobanı Edirne gişelerine yakın bölgede adeta kamp kurdu. Birçoğu çadırlarda kalırken, hala Yunanistan'ın sınırı açarak kendilerini kabul edecekleri umudunu taşıyor. Edirne Valisi Dursun Ali Şahin ise mültecilere 3 gün süre tanıdıklarını geri dönmemeleri halinde zor kullanacaklarını açıkladı.

Suriye'deki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye gelen Suriyeli mültecilerden yaklaşık 2 bini, önce geceden itibaren Yunanistan'ın sınırı açacağı söylentisiyle Edirne'ye akın etti. Önce otobüslerle daha sonra yaya olarak TEM otoyolu üzerinden Edirne'ye ulaşmayı çalıştı. Kent merkezine giren mülteci grubu polis ekiplerince İlhan Koman Parkı'nda toplanırken, otobandan yürüyenler ise Edirne gişelerine 1 kilometre kala durduruldu. Kente girişlerine izin verilmeyen mülteciler TEM otobanı kenarındaki yüksek bir tepeye kamp kurdu. Yanlarında taşıdıkları çadırları kurarak çocuklarıyla birlikte bekleyişe geçen mülteciler tüm ikna çabalarına rağmen geri dönmeyeceklerini ve Yunanistan üzerinden Almanya'ya gitmek istediklerini söyledi. Dün gece İHH Ve AFAD Edirne ekiplerince battaniye ve kumanya dağıtılan mülteciler geceyi 18 derecelik havada dışarıda geçirdi. Battaniyelere sarılarak ve ateş başında geceyi geçiren mülteciler sabahın ilk ışıklarıyla yeniden beklemeye geçti.
ŞARJ KUYRUĞU
Canlı yayın için gelen basın araçlarındaki çoklu elektrik prizleri önünde kuyruk oluşturan Suriyeli mülteciler, yakınlarına haber verebilmek için ve diğer gruplarla haberleşmek için cep telefonlarını şarj etti. Her gün yakınlarına haber vererek durumlarını ve yerlerini söylediklerini kaydeden Suriyeliler, cep telefonunun kendileri için çok önemli olduğunu ifade etti.
"ÖLECEĞİZ AMA KALACAĞIZ"
Suriyeli bir kadın Yunanistan'ın kendilerini sınırdan geçireceğine inandıklarını ancak Türk polisin izin vermediğini öne sürdü. Bulundukları alandan gitmeyeceklerini ve mutlaka Yunanistan'a gitmek istediğini anlatan kadın mülteci, "Biz Türkiye şartlarında yaşayamıyoruz. Bu nedenle Avrupa ülkelerine gitmek istiyoruz. Buraya kadar geldik ama Yunanistan'a gitmemize izin verilmiyor. Hep biriz ve burada kalacağız. Bize lütfen izin versinler Yunanistan'a oradan da Almanya'ya gideceğiz. Orada çalışıp normal bir hayat yaşamak istiyoruz" dedi.
Üç dil bildiğini anlatan Türkiye'de çok az ücretlerde çalışmak zorunda kaldığını anlatan genç bir Suriyeli ise "Ben Arapça, Türkçe ve İngilizce biliyorum. Türkiye'de sigortalı olmadığım için işe almıyorlar. Bazı işlerde çalıştım ve günde 12 saat çalışıyoruz para alamıyoruz. Bu nedenle artık Avrupa ülkesine gidip orada çalışmak, okula gitmek istiyoruz. Onların dilini öğrenip çalışacağız. Lütfen bizi bırakın" şeklinde konuştu.
VALİ ŞAHİN: MÜLTECİLERE 3 GÜN SÜRE
Vali Dursun Ali Şahin, Yunanistan'a gitmek için Edirne'ye gelen yaklaşık 2 bin kişilik mültecilere 3 gün süre verdiklerini bu süre içerisinde geri dönmezlerse zor kullanacaklarını açıkladı. Dün gece mültecilerin temsilcileriyle görüştüğünü ve ikna etmeye çalıştığını anlatan Vali Şahin, Başbakanlıktan 3 kişilik heyetin kente gelerek sorunu masaya yatıracaklarını kaydederek, "Geçen Perşembe gününden bu güne kadar 8 bine yakın mülteci Edirne'ye akın etti. Bunlardan 7 bin kadarını tekrar otobüslerle ikna ederek geri gönderdik. Son gelen yaklaşık 2 bin kişilik grup gitmemek için ısrar ediyor. İkna çabalarımızdan bir sonuç alamadık. Liderleriyle ben bizzat görüştüm ama Yunanistan'a geçerek Avrupa ülkelerine gitmek istediklerini söylediler. Bende 2-3 gün misafirimiz olun daha sonra gitmek zorunda kalacaksınız dedim. Sabah Başbakanlığa bunu ilettim. Başbakanlıktan bugün 3 kişilik heyet ilimize gelecek ve konuyu yerinde izleyip, masaya yatıracaklar. Memleketlerine yada kamplara göndermek istiyoruz. Kesin olarak burada kalmayacaklar. Yunanistan ve Bulgaristan sınırına da yaklaştırılmayacaklardır. Mültecilere 15 kilometrelik sınır hattı yasak bölgedir" dedi.
"EN FAZLA ÜÇ GÜN KALACAKLAR"
Suriyelilerin Türkiye'deki serbest dolaşım hakları olduğu hatırlatan Vali Şahin, mülteci grubunu gişe yakınlarında İçişleri Bakanlığı Genelgesi ve Valilik kararıyla tuttuklarını ifade ederek, "Orası ilimizin giriş kapısını sağlam tuttuğumuz için 7 bin kişiyi geri döndürdük. Emniyet ve jandarma güçlerimiz yetersiz, çevre illerden güç istedik. Bizim elimizde jandarma ve polisimiz 2 gün uyumadı. Biz şevkat elimizi sonuna kadar uzatıyoruz. Onlarda bu bizim iyi hüsnü niyetimizi suiniyete çevirmezler. En fazla kalacakları 3 gün, yarından sonra burayı terk etmek zorundadır. Kendi işlerimiz var, bu bizim için baya bir yük oldu. Onların burada kalması bizim için sorun. Çünkü her zaman sınırı ihlal etmeye, Yunanistan'a geçmeye niyetleneceklerdir. En iyisi onların kamplarına dönmesidir" şeklinde konuştu.
NEDEN EDİRNE'YE GELİYORLAR?
Suriyeli mülteciler arasında çok büyük bir bilgi kirliliği olduğunu anlatan Vali Şahin sözlerini söyle tamamladı:
"Suriyeliler arasında çok büyük bir bilgi kirliliği var. İnternet ortamından birbirlerini yanıltıyorlar. Bu nedenle Edirne'ye geliyorlar. Edirne'ye ulaşıldığında Avrupa'ya gitmek için bir basamağı geçmiş olacaklarını sanıyorlar. Bu nedenle Edirne'ye akın ediyorlar. Almanya ve İngiltere ve Fransa'nın bu konudaki açıklamaları baya büyük etki oldu. Mültecileri harekete geçiren bu ülkelerin açıklamaları oldu. Sonra da açıklamalardan geri dönüp, kendi vizelerini bile kaldırdılar. Deniz yolunda Suriyeliler çok kayıp verdikleri için de karayolunu tercih ettiler. Ben şahsen çok üzülüyorum onlar için"
Edirne'de otoban gişeleri, şehirlerarası otobüs terminali ve kent merkezindeki Suriyeli mültecilerin bekleyişi halen sürüyor.EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı