Otoda cam filmi yasağı kalkıyor

12 Ağustos 2012 - 00:00Son Güncelleme : 12 Ağustos 2012 - 12:15

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, büyük talep olmasına rağmen, yasak olduğu için araçlarına cam filmi uygulatamayan sürücüleri sevindirecek bir çalışma başlattı.

İlgili kurumların bir araya gelerek yapacakları çalışma sonucunda, araçların arka camları ile arka yan camlarına cam filmi taktırmak serbest olacak. Mevzuat hazırlanıp yürürlüğe girdiğinde, araçların arka camları ile arka yan camlarına cam filmi taktırmak serbest olacak. Konuya ilişkin Türk Standardları Enstitüsü (TSE) görevlendirilecek ve TSE, cam filmi uygulaması yapmak isteyen firmaların yeterliliklerini değerlendirip, bu firmaları yetkilendirecek. Böylece araç sürücüleri trafik kontrol noktasına ya da muayene istasyonuna giderken, cam filmlerini sökmek zorunda kalmayacak.

Üreticinin önü açılacak

Cam filmi uygulamasının yasak olması nedeniyle bu işi yapabilecek üreticilerin de imalattan kaçındığı, uygulamanın serbestleşmesi halinde yerli üreticinin de önünün açılacağı ifade edildi. Diğer yandan bu uygulama ile araçlarda enerji verimliliği sağlanmasının yanı sıra ülkenin cari açığına da pozitif katkı yapılacak. Cam filmi kullanan araçlarda klima kullanımının yüzde 37 oranında azaldığı, güneş ısısının araç içine girişinin yüzde 61, zararlı ultraviyole ışınlarının da yüzde 98 oranında engellendiği, klima ısı yükünün ise yüzde 50 düşürüldüğünün görüldüğü, bu sayede araçlardaki yakıt tüketiminin de azaldığı kaydedildi.

Sınırlar dikkate alınacak

MEVCUT mevzuata göre, cam filmi kullanan araçlar, araç muayene istasyonlarında ‘hafif kusur’ kapsamında değerlendiriliyor. Herhangi bir trafik kontrol noktasından geçmeleri halinde ise para cezasından trafikten men cezasına varan ciddi yaptırımlar uygulanıyor. Konuyla ilgili olarak ivedi şekilde düzenleyici mevzuat oluşturulması ve mevzuatın da cam filmlerinin geçirgenlik oranlarının yasal sınırları dikkate alınarak, tekrar düzenlenmesine karar verildi.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 49 Yorum }
 • orhan KARA 12.8.2012 13:11:14
  Ülkemizde her zaman bu tür olaylarla karşılaşmışızdır.Biz ilk önce döver sonrada severiz.Bu uygulama zaten bir yere kadar saçmaydı,içerisi hiç görülmeyecek şekilde yapılan film uygulaması her kez için yasak olmalı,zengin içinde,bakan içinde,bizler içinde.Eğer bu ülkede SOSYAL ADALET varsa.
 • hasbet gurgen 12.8.2012 13:03:42
  Bu çok önemli konu vesilesiyle, "Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı" mızın olduğunu öğrenmiş oldum.
 • SOKAKTAKI ADAM 12.8.2012 12:59:23
  NERDEN CIKTI SIMDI BU.AKILLARINA NERDEN GELDI BI TON DUZELTILECEK SEY VARKEN.BU FILMI TAKAN HIC KIMSE KLIMAYI GUNES ISIGINI DUSUNMUYOR YA HAVA ATACAK YA KOTU NIYET.HAFIF TICARILER VERGI VERIRKEN PANEL VAN KOPRUDEN GECERKEN KAMYON SAYILIYOR BU HAZSIZLIGI GIDERIN.
 • Dr.Yaşar Koşat 12.8.2012 12:37:44
  erdal erdal,Bir Dekra calisani olarak bilgi yazmissiniz,Almanya'da film cam taktirmak yasak degil dogru ancak sadece arka kapi sag ve sol cam'a,ön kapi sag ve sol cam'a ve ön cam'a kesinlikle yasak,TÜV kontrollerinde kesinlikle onaylanmaz.Üc kapili araclarda ince film uygulanir,koyu film degil.
 • Aydın Keleş 12.8.2012 12:23:24
  Bazı resmi araçlarda film görünce yasaların sadece vatandaşlar için uygulandığını düşünüyordum. Düzenleme gerçekleşirse bu çifte standarda son vermiş olacağız.
 • Nurettin Yücel Özşahin 12.8.2012 12:20:32
  Bugüne kadar alınması greken doğru bir karar.Pahalı otomobillerde orjinal renkli cam varken,ekonomik gücü az olan insanların arabalarında yoktu.Onlar orijinal diye ses çıkarılmıyorken,diğelerini film kaplatmanın ne zararı var?Yasalar sadece güçlülerden yana olmamalı,herkese eşit ölçüde olmalıdır.
 
Haberler FenerbahçeGalatasaraypkkburçniobeAlmanyaışid