Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Otoda Avrupalı otoyolda yerli

  Hürriyet Haber
  11.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 11.09.2000 - 00:01

  Yüksek teknolojiyi yakalayan ve Avrupa kalitesinde otomobiller üreten Türkiye, otoyollarda nasıl davranılması gerektiğini hala öğrenemedi. Bu yüzden Türkiye'deki otoyollarda dünyada eşi ve benzerine rastlanmayacak kazalar meydana geliyor.

  AVRUPA Birliği (AB) yolunda hızla mesafe kateden, yüksek teknolojiyi yakalayarak Avrupa kalitesinde otomobiller üreten Türkiye, otoyollarda nasıl davranılması gerektiğini hálá öğrenemedi.

  Otoyollarda karşıdan karşıya geçmek kesinlikle yasak olmasına rağmen, İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde buna aldıran yok. Bu nedenle otoyollarda, dünyada eşine benzerine rastlanmayan kazalar meydana geliyor.

  Özellikle İstanbul'da otoyolda oluşturulan dolmuş durakları, tıpkı geçtiğimiz haftasonunda Silivri'de yaşanan kazada olduğu gibi nice ocakların sönmesine neden oluyor.

  Otoyollardaki denetimsizlik ve korsan duraklar, kurallara uyan Doktor Muharrem Çelik gibi sürücülerin de ölümle sonuçlanan kaza yapmalarına neden oluyor.

  OTOYOLDA YAYALAR HATALI

  Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı yetkilileri, ‘‘Otoyol, her türlü yaya, hayvan ve motorsuz taşıt trafiğine kapalı yol demektir. Otomobil otoyolda yayaya çarparsa, yaya yüzde yüz hatalıdır. Aslında bu tür durumlarda sürücüler tutuklanmayabilir. Ancak mahkemeler kazada ölen tarafın ailesini ve meydana gelebilecek öfkeyi hafifletmek için sürücüyü kısa süre tutuklayabiliyor’’ dedi.

  Aynı yetkili, ‘‘Kurban Bayramı'nda Boğaz Köprüsü'nden koyun sürüsünün geçirildiğini unutmamak lazım. 21 Yüzyıl'da Hakkari'ye trafik lambasını yeni koyan bir ülkede otoyol kültürü de zamanla oluşacak’’ dedi.

  Yaşları 20-25 arasında değişen müzisyen 5 gencin alkol aldıktan sonra çıktıkları sahil turu, içinde bulundukları otomobilin ağaca çarpması sonucu kazayla sonuçlandı. İtfaiye ekipleri sıkaşan 2 genci lüks otomobili ikiye bölerek kurtardı. Beyoğlu barlarında sahneye çıkan gençlerin bulunduğu 34 JKA 06 otomobil Sahilyolu'nun Samatya kesiminde aşırı hızın etkisiyle kontrolden çıktı. Rover marka otomobil saat 00.30'de hızla orta refüjde bulunan çınar ağacına çarptı. Otomobilin sürüsü Kenan Atlım, çevreden yetişenler tarafından kurtarılarak yolun kenarına yatırıldı. Şoför mahallinin yanındaki koltukta oturan Atınç Antmen ile arka koltuğun sağında bulunan amcasının oğlu Ahmet Aydın Antmen hurda yığını haline gelen otomobilde sıkıştı. Yaklaşık 45 dakika süren kurtarma çalışmaları sonucunda önce Atınç Antmen çıkarıldı. İtfaiye erleri acılar içinde kıvranan ve gözyaşları döken Ahmet Aydın Antmen'i kurtarmak için çarpmanın etkisiyle L şeklinde bükülen otomobili ortadan kesmek zorunda kaldı. Atınç, SSK İstanbul Hastanesi'ne, amcasının oğlu Ahmet Haseki Hastanesi'ne kaldırıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı