Otobüs firmalarının uçak sıkıntısı

Hürriyet Haber
08.10.2005 - 10:02 | Son Güncelleme:

Tüm Otobüsçüler ve İşletmecileri Federasyonu (TOFED) Genel Sekreteri Mevlüt İlgin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, federasyon olarak 81 ilin tamamında örgütlendiklerini ve 10 bin 150'ye yakın üyelerinin bulunduğunu söyledi.

Büyük bir kitleye hitap ettiklerini ve üyelerinin menfaatlerini korumak durumunda olduklarını anlatan İlgin, sürekli fiyat indiren havayolu şirketlerinin kullandığı uçak yakıtından ÖTV alınmamasının haksız rekabete neden olduğunu söyledi.
Havayolu şirketlerinin devletin tanıdığı olanaklarla fiyatları sürekli indirdiklerini belirten İlgin, “aynı zamanda bu şirketlerin fiyatlarında sabah ayrı akşam ayrı tarife uygulaması yapılıyor. Akaryakıt avantajı olan, gün içinde bile tarife değiştiren özel havayolu şirketleri ile rekabet gücümüz azalıyor” dedi.

İlgin, otobüs firmalarına herhangi bir akaryakıt indirimi uygulanmadığı gibi “keskin fiyat tarifesi” şartı konulduğunu da vurgulayarak, şöyle konuştu: “Üyelerimiz, Ulaştırma Bakanlığı'na 4 ayda bir uygulayacağı fiyat tarifesini sunuyor. Bakanlığa sunulan bu tarifenin dışında herhangi bir indirime gitmemiz söz konusu değil. Eğer bir üyemiz zamanında uygulayacağı tarifeyi bildirmezse daha önce vermiş olduğu tarifeyi 4 ay süreyle aynen uygulamak durumunda kalıyor. Aynı düzenleme havayolu taşımacılığı yapan firmalar için de geçerli olmalı. O zaman kendileriyle rahatlıkla rekabet ederiz.”


“Havayolu şirketleri devletin kesesinden indirim yapıyor” diyen İlgin, uçak tarifelerindeki indirimin özellikle havayolu şirketlerinin sefer yaptığı hatlardaki üyelerini olumsuz yönde etkilediğini ifade etti.
İlgin, “bu hatlarda bizi yüzde 50 oranında yolcu kaybına uğratan özel havayolları gibi bize de ÖTV muafiyeti getirilirse aynı oranda yolcu taşıma ücretini düşürürüz. Çünkü bizim toplam maliyetimizin yüzde 70'i akaryakıt” diye konuştu.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı