Gündem Haberleri

  Oto hırsızları uzaydan izlenecek

  Hürriyet Haber
  05.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  58 katrilyona mal olması beklenen Uluslararası Uzay İstasyonu 5 yıl içinde tamamlanacak. Dünyanın yüzde 95’ini gözetim altında tutacak olan istasyon aracılığıyla otomobil hırsızlığı da tarihe karışacak.

  İnsanın bugüne kadarki bilimsel birikimini bir anda 2-3'e katlayacak büyük buluşlar çağına az kaldı. ABD, Rusya, Japonya, Kanada, Brezilya ve 10 Avrupa ülkesinin tam 100 milyar sterlini (58 katrilyon lira) gözden çıkararak inşa etmeye hazırlandığı Uluslararası Uzay İstasyonu ve onun içinde yer alacak laboratuvarların görülmedik buluşlara ev sahipliği yapmasına kesin gözüyle bakılıyor. Güneş sistemindeki insanlı keşif uçuşları açısından da yararlı olacak uzay istasyonunun en önemli unsuru Uzay Araştırma Merkezi olacak. Merkezin bazı önemli parçaları 3 ay önce yörüngeye yerleştirildi bile. Uzay istasyonu 5 yıl içinde tamamlanacak. İstasyon, özellikle teknoloji alanında şaşırtıcı sonuçlar doğuracak. İstasyonda yapılacak bazı bilimsel çalışmalar şunlar:

  Uzay Araştırma Merkezi'nde atom saati çalışmaları yapılacak ve bu saat dünyanın en hassas saati olacak Atom saati 15 milyon yılda sadece 1 saniye hata yapacak.

  İstasyon her 90 dakikada dünya çevresinde bir tur atacak ve nüfusun yüzde 95'ini gözetim altında tutacak. Bu nedenle herhangi bir kimse arabasının çalındığını ihbar edince istasyonun otomobili kilitleyen sistemi devreye girecek. İstasyondan gönderilecek sinyaller otomobilin içindeki bir cihazı çalıştırarak motoru durduracak.

  İşitme organları insanınkine çok benzeyen bir balık türü üzerinde yerçekimsiz ortamda deneyler yapılarak doğuştan sağırlığa çare aranacak.

  Isıya duyarlı kameralarla ormanlık alanlar sürekli taranacak ve olası orman yangınları şimdikinden çok daha önce belirlenecek.

  Yerçekimsiz ortamda seramikten kemik malzemesi üretilecek. Kırıklar için önemli bir tedavi olanağı sağlanacak.

  Çeşitli hastalıkların tedavisi için önemli adımlar atılacak. Bakteri ve virüslerden çok iri protein kristalleri üretilecek.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı