Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Oto dolandırıcıları yakalandı

  A.A
  03.08.2006 - 10:22 | Son Güncelleme: 03.08.2006 - 10:22

  Sahibi tarafından gazete ilanı ile satılığa çıkartılan otomobillere değerinden fazla para önerdikten sonra çeşitli bahanelerle vekaletnameyi alıp, daha sonra değerinin altından üçüncü kişilere satış yaptığı belirlenen 2 kişi gözaltına alındı.

  Ankara Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, otomobillerini satmak isterken dolandırıldıklarını bildiren bazı vatandaşların başvurusu üzerine operasyon düzenledi.

  Operasyonda Cengiz A. ve Burhan K. gözaltına alındı. Emniyette ifadeleri alınan zanlıların, gazete ilanı veya oto pazarlarında satışa çıkartılan otomobillerin sahipleri ile müşteri gibi görüştükten sonra, bir şekilde vekaletnameyi aldıkları ve aynı gün otomobilleri başka kişilere sattıkları belirlendi.

  Bu iki kişinin, vatandaşlarla irtibata geçtikten sonra güvenlerini kazandıkları ve açtıkları sahte bürolara çağırarak “Vekaletnamen tamam mı, bir bakayım” diyerek vekaletname üzerindeki kaşeden noteri öğrenip, numarasını aldıkları ifade edildi.

  Zanlıların otomobil sahibini bir şekilde büroda oyalarken, diğer taraftan da notere giderek, vekaletnameyi kaybettiklerini bildirdikleri ve yenisini çıkarttıkları kaydedildi. Bu kişilerin, otomobil sahibinin haberi olmadan aynı gün içinde otomobili bir başka, hatta 2. ve 3. kişilere değerinin altından sattıkları belirlendi.

  EMNİYET UYARDI

  Bu arada, otomobil dolandırıcılığı olaylarında ciddi bir artış olduğunu belirten emniyet yetkilileri, dolandırıcılık olaylarının noterlerden alınan vekaletnameler ile yapılmasından dolayı ticari bir anlaşmazlık gibi algılandığını ve yakalanan kişilerin birçoğunun bu yüzden tutuksuz yargılanmak üzere serbest kaldığını söylediler.

  Konuyla ilgili vatandaşları uyaran yetkililer, otomobil alım satımlarında dolandırıcılara karşı dikkatli olmalarını, notere gidildiğinde araç bedeli alınmadan vekaletnamenin verilmemesi ve gösterilmemesi gerektiğini kaydettiler.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı