MANİSA HABERLERİ

Otizmliler için konservatuvar kontenjanı isteği

DHA
07.05.2017 - 10:16Son Güncelleme :
DHA

Nermin UÇTU/MANİSA, (DHA)- MANİSA Güzel Sanatlar Lisesi 12'inci sınıf öğrencisi otizmli 18 yaşındaki Özge Çeltik, piyano ve operadaki başarısıyla dikkat çekiyor. Otizmli çocuklar için üniversite sınavında konulan 100 puan barajını geçme başarısı gösteren Özge'nin annesi Suna Ağı, otistik gençler için devlet konservatuvarlarında kontenjan bulunmadığını belirterek, kontenjan açılmasını istedi.
İzmir'de annesi 40 yaşındaki Suna Ağı ile birlikte yaşayan ve Manisa Güzel Sanatlar Lisesi'nde okuyan otizmli 12'inci sınıf öğrencisi Özge Çeltik, müzik alanındaki yeteneğiyle şaşırttı. Müzik yeteneği ilkokulda keşfedilen Özge Çeltik, özel eğitim merkezi yerine devlet okullarında eğitim gördü. Piyano yeteneğiyle dikkat çeken Özge, otizmli çocuklar için üniversite sınavında konulan 100 puan barajını da geçme başarısı gösterdi. Şan dersleri alarak konservatuvarların yetenek sınavlarına hazırlanmaya başlayan Özge, yeteneğini ilerletmek istiyor. Ancak konservatuvar sınavına giren otistik gençlerin sınav değerlendirmesine, üniversite sınav sonuçları da etki edince çocuklar yetenekli de olsa hayaller genellikle yarım kalıyor. Konservatuvarların engelli öğrencileri tercih etmediğini dile getiren anne Suna Ağı, "Maalesef devlet üniversitelerindeki konservatuvarlarda kontenjan yok. Bu yüzden Türkiye'de okumayıp, yurtdışına giden otizmli çocuklar var. Otizmli çocuklar tercih edilmiyor. Engelli çocuk da çok iyi piyano çalabilir" dedi.
Otizmli Özge Çeltik ise piyano çalmayı ve şarkı söylemeyi çok sevdiğini belirterek, konservatuvara gitmek istediğini söyledi. Piyano öğretmeni Özlem Kaplan, 4 yıl önce Özge ile tanıştığını belirterek, şunları anlattı:
"Özge'yi sınava aldığımızda ilk defa otizmli bir öğrenciyle karşı karşıya kalmıştım. Yeteneği ile beni çok şaşırttı. 4 yıldır piyano eğitimi veriyorum. Piyanoda çok yetenekli ve çok güzel şarkı söylüyor. Özge deşifreleri çok hızlı yapabiliyor ve gördüğü notaları direk piyanoya aktarabiliyor" diye konuştu. Otizmli çocuklar için üniversite sınavında 100 puan barajı olduğunu belirten Kaplan, bu çocuklar için büyük bir zorluk olduğunu söyledi. Kaplan, "Özge bunu başardı, ama otizmli olup 100 puan barajından dolayı yeteneklerini gösteremeyen bir sürü öğrenci var. Bu çocukların önlerini açmamız lazım. Özge müziksel işitme konusunda çok yetenekli, ama diğer matematik, Türkçe gibi dersler yüzünden önü kesiliyor."
"ONLAR HAYATIN RENKLERİ"
Her gün okula Özge ile birlikte gelen bir diğer öğretmeni Gülzade Alacı da, 2 yıldır birlikte olduklarını ve sosyalleşmesine yardımcı olduğunu anlattı. Alacı, otizmli Özge Çeltik'in bu zamana kadar tanıdığı en iyi öğrenci olduğıunu belirterek şöyle dedi:
"Onlar hayatın renkleri. Bizim, Özge gibilere ihtiyacımız var. Bu sene üniversite sınavına girdi. İlk aşamayı kazandı, yetenek sınavına girecek. Maalesef devlet üniversitelerinde otizmliler için kontenjan yok. Özel üniversiteler kontenjan ayırıyorlar. Özge birden fazla enstrüman çalmak zorunda. Devlet konservatuvarları otizmlilerden olması gerekenin çok üstünde şeyler bekliyor. Sıradan öğrenciler gibi devlet üniversitesine gitmek istiyor. Biz bu tarz öğrenciler için önyargıların kalkmasını istiyoruz. Diğer öğrencilerden fazlası var ama eksiği yok. Daha iyi duyabilen, daha iyi hissedebilen çocuklar. Hayat onlarla güzel. Özge'nin böyle bir yeteneği var ve bunu üniversiteye taşımak istiyor."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden Otizmliler için konservatuvar kontenjanı isteği hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Mayıs 2017 tarihinde saat 10 16’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Otizmliler için konservatuvar kontenjanı isteği haberi güncellenecektir.

MANİSA NAMAZ VAKİTLERİ

01 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:19
 • Guneş
  08:02
 • Öğle
  13:10
 • İkindi
  15:42
 • Akşam
  17:57
 • Yatsı
  19:29
Sayfa Başı