Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Otizmli bireyler için yasal düzenleme talep edildi

  AA
  23.06.2017 - 13:34 | Son Güncelleme: 23.06.2017 - 13:40

  Otizm Dernekleri Federasyonu (ODFED) Başkanı Ergin Güngör, ‘Beykoz'un Mozart'ı’ adıyla tanınan otizmli Yunus Yazar'ın konservatuvara yerleştirilmesi için başlatılan çalışmalar için teşekkür etti. Güngör, "YÖK Başkanlığı tarafından engellilerle ilgili yapılan düzenlemeleri sevindirici bulduğumuzu ancak her engel grubunun farklı özellikleri olduğunu ve bu özellikler doğrultusunda gereksinimlerine göre değerlendirme yapılmasının herkesi doğru çözüme ulaştıracağını belirtmek isteriz" dedi.

  Ergin Güngör, yapılan haberlerin ardından Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'ın konuya şahsen ilgi gösterdiğini ve Yunus'un konservatuvara yerleşebilmesi çalışmaların başlatıldığını hatırlatan Güngör, "Otizmli bireyler aldıkları özel eğitimlerle gelişim gösteriyor ve bunun sonucu olarak da her kademede daha çok otizmli öğrenci okula gidebilme seviyesine geliyor. Okulların henüz bu konuda yeterince hazır olmaması nedeniyle de geçmiş dönemlerde olmadığı kadar çok okullaşma sorunu var. Özellikle üniversitelerde otizmli öğrencilerin kabulüyle ilgili ciddi sorunlar yaşanıyor" diye konuştu. 

  Konuyla ilgili federasyona çok sayıda ailenin başvurduğunu söyleyen Güngör, yaşanan sorunların bireysel olarak gündeme alınıp çözülmesinin çok mümkün olmadığını, Otizm Eylem Planı'nda da kabul edildiği gibi sanat ve spor alanında yetenekli otizmli bireylerin ilgili bölümlere kabul edilmesi için yasal düzenlemeler yapılması gerektiğini söyledi.

  Engelli öğrenciler için mevcut kontenjanlarda düzenleme yapılmasının da uygulama farklılıklarını ortadan kaldıracağına dikkati çeken Güngör, şöyle konuştu:
  "YÖK Başkanlığı tarafından engellilerle ilgili yapılan düzenlemeleri sevindirici bulduğumuzu ancak her engel grubunun farklı özellikleri olduğunu ve bu özellikler doğrultusunda gereksinimlerine göre değerlendirme yapılmasının herkesi doğru çözüme ulaştıracağını belirtmek isteriz." 

  Otizmli bireyleri kapsayıcı tutum ve uygulamaların tüm üniversiteler için örnek olmasını dileyen Ergin Güngör, konuya dikkat çeken ünlü sanatçı Cem Yılmaz’a da teşekkür etti.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı