MANİSA HABERLERİ

Otizme dikkat çekmek için meydana çıktılar

DHA
01.04.2016 - 16:29Son Güncelleme :
DHA

MANİSA'da otizmli çocukların aileleri, farkındalık yaratmak için Manolya Meydanı'nda toplandı. Ailelere destek veren CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, 3 yıl önce Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na verilen Otizm Eylem Planı'nın imza aşamasında olduğunu söyledi.
Manisa'daki otizm dernekleri, 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü öncesinde Manolya Meydanı'nda biraraya geldi. Etkinliğe Manisa Otistik Bireyler Engelsiz Aileler Derneği Başkanı Serpil Dede, Manisa Otizm Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Raşide Kuyumcu ve dernek üyesi kadınlar ile CHP'liler katıldı. Etkinlikte, üzerinde "Otizme mavi ışık yak" yazılı tişörtler giyildi. Etkinlikte konuşan Manisa Otistik Bireyler Engelsiz Aileler Derneği Başkanı Serpil Dede, her 68 doğumdan birinin otizmli olduğunu söyledi. Dede, otizmin AIDS'ten daha hızlı yayıldığını söyledi.
"KORKUNÇ TABLO"
Etkinliğe destek veren CHP Manisa Milletvekili Dr. Tur Yıldız Biçer de 2025 yılında her iki doğumdan birinin otizmli olma riski ile karşı karşıya kalacağını söyledi. Milletvetkili Biçer, "Otizm, neden bu kadar hızlı ilerliyor? Her dakika söylüyoruz. Çevre kirleniyor, içme suyu kirleniyor, soluduğumuz hava kirleniyor, yediğimiz endüstriyel işlenmiş ya da sağlıksız koşullarda yetiştirilen ve sunulan gıdalar, ağır metaller, çevre kirliliğiyle, vahşi madencilikle birlikte havaya, suya, toprağa karışan bu ağır metaller bu korkunç tabloyu ortaya çıkarıyor" diye konuştu.
"OTİZM EYLEM PLANI İMZA AŞAMASINDA"
Biçer, otizm federasyonları ve dernekleri tarafından hazırlanan ve 3 yıl önce Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na sunulan Otizm Eylem Planı'na da değindi. Geçen hafta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na yaptıkları ziyarette eylem planının son durumu hakkında aldıkları bilgileri şöyle aktardı:
"Otizm eylem planı üç yıl önce Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na sunuldu. Ancak üç yıldır herhangi bir adım atılamadı. Geçtiğimiz hafta uzun uğraşlar sonrası öğrendik ki Otizm Eylem Planı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'ndan çıkmış, Kalkınma Bakanlığı'na gitmiş. Kalkınma Bakanlığı'nda şu an Yüksek Planlama Kurulu'nda imza aşamasında. Burada bizim yapacağımız tek bir şey var. Manisa'daki bütün engelli dernekleri, federasyonlar olarak, halk olarak sesimizi yükseltmemiz lazım. Bu imzada bekleyen eylem planı biran önce imzadan çıkmalı. Otizmli aileler bunu bekliyor" diye konuştu.
Nermin UÇTU / MANİSA, (DHA)

FOTOĞRAF


 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden Otizme dikkat çekmek için meydana çıktılar hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Nisan 2016 tarihinde saat 16 29’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Otizme dikkat çekmek için meydana çıktılar haberi güncellenecektir.

MANİSA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:30
 • Guneş
  08:15
 • Öğle
  13:17
 • İkindi
  15:44
 • Akşam
  17:58
 • Yatsı
  19:32
Sayfa Başı