Kitap Sanat Haberleri

KİTAP SANAT

  Otistikler için kontenjan isteği

  Nermin UÇTU / DHA
  07.05.2017 - 22:02 | Son Güncelleme:

  İZMİR’de annesi Suna Ağı ile birlikte yaşayan, Manisa Güzel Sanatlar Lisesi'nin 12'nci sınıf öğrencisi, otistik Özge Çeltik, müzik alanındaki yeteneğiyle dikkat çekiyor.

  Piyano çalmaya yeteneği olan Özge, otistik çocuklar için üniversite sınavında konulan 100 puan barajını da geçme başarısı gösterdi. Şan dersleri alarak konservatuvarların yetenek sınavlarına hazırlanmaya başlayan Özge, yeteneğini ilerletmek istese de kontenjan engeline takıldı. Çünkü, konservatuvar sınavına giren otistik gençlerin sınav değerlendirmesine, üniversite sınav sonuçları da etki edince çocuklar yetenekli de olsa hayaller genellikle yarım kalıyor. Anne Suna Ağı, "Maalesef devlet üniversitelerindeki konservatuvarlarda kontenjan yok. Bu yüzden Türkiye'de okumayıp, yurtdışına giden otizmli çocuklar var. Otizmli çocuklar tercih edilmiyor. Engelli çocuk da çok iyi piyano çalabilir" dedi. Otistik Özge Çeltik ise piyano çalmayı ve şarkı söylemeyi çok sevdiğini belirterek, konservatuvara gitmek istediğini söyledi. 

  MATEMATİK ENGEL OLUYOR
  Piyano öğretmeni Özlem Kaplan, 4 yıl önce Özge ile tanıştığını belirterek, şunları anlattı: “Özge piyanoda çok yetenekli, deşifreleri çok hızlı yapabiliyor ve gördüğü notaları anında piyanoya aktarabiliyor” diye konuştu. Otistik çocuklar için üniversite sınavında 100 puan barajı olduğunu belirten Kaplan, “Özge bunu başardı, ama otizmli olup 100 puan barajından dolayı yeteneklerini gösteremeyen bir sürü öğrenci var. Bu çocukların önlerini açmamız lazım. Özge müziksel işitme konusunda çok yetenekli, ama diğer matematik, Türkçe gibi dersler yüzünden önü kesiliyor” dedi.

  Etiketler: Otizm , izmir , gazetehaberleri
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı