Gündem Haberleri

  Oteli-apartmanı yerle bir ama evi sapasağlam

  Hasan TÜFEKÇİ / ERCİŞ - VAN
  28.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  7.2 şiddetindeki depremde yıkılan binalar arasında bulunan otel ve öğretmenlerin öldüğü Erişen Apartmanı’nın müteahhidi İzzet Erişen, Hürriyet’e açıklamalarda bulundu.

  Erciş’te Latifiye Mahallesi’ndeki iki katlı evinin önünde konuşan Erişen’in, 7 katlı oteli Grand Arsisa ile genelde öğretmenlerin oturduğu apartman depremde yerle bir oldu. Erişen, özetle şunları söyledi:

  5 öğretmen öldü

  Oteli-apartmanı yerle bir ama evi sapasağlam

  “Deprem sırasında ben de oğlumla beraber otelin lobisindeydim. Sarsıntıyı hisseder hissetmez kendimizi dışarı attık. Otelde müşteri yoktu. Ölen 2 arkadaş, kat görevlisiydi. 2003 yılında yaptım bu oteli. Hem sahibi hem işletmecisiyim. Kimseye devretmedim. Başkasına yapmadım buraları. Bu oteli yaparken zemin etüdü başta olmak üzere bütün kontrolleri yaptırdık. İşhanının üzerinde de 9 daire vardı. Kiraya verilmiş. Orada da 5 öğretmen yaşamını yitirdi. Kendimize yaptık. Malzemeden çalmadık, demiri eksik kullanmadık. Sadece otele 250 ton demir harcadım. Bizim temelimiz 170 santim yüksekliğinde radya temel. Çok özen gösterdik. Çarşıdaki bina da aynı. Ama fay hattı altından geçmiş, depremde otel yıkıldı. Bu işin mimarı var, mühendisi var. Bütün izinleri alındı. İnşaatla ilgili herhangi bir problem yok. Binanın yıkılmasına aklım ermiyor. İki bina da deprem yönetmeliğine uygundu. Soruşturma ile ilgili bilgimiz yok. Kimse bize bir şey söylemedi. Ama çağırırlarsa ifade vermeye giderim. Bu olayda müteahhit olarak bir kusurumuz yoktur.”

  Erişen’in bu 2 binasının yanı sıra 1993 yılında kendisi için yaptırdığı evinde ise hiçbir hasar meydana gelmedi. 2 katlı evinin bahçesinde normal çadırların yanı sıra bir de Kızılay çadırı bulunuyor. Erişen, depremin ardından evini kullanmayarak bu çadırlarda gecelemeyi tercih ediyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı