Dünya Haberleri

DÜNYA

  Otelde seks skandalı diplomatik sorun oldu

  Hürriyet Haber
  01.10.2003 - 01:57 | Son Güncelleme:

  Çin'e giden 400 kadar erkek Japon turistin, bir otelde 500 kadar Çinli fahişe ile seks alemi yaptığı yolundaki haberlerin üzerine Tokyo Yönetimi, iddiaları araştırmak üzere olaya el koydu.

  İkinci Dünya Savaşı'nın yıldönümü gibi hassas bir dönemde patlak veren skandalın ardından Japon Dışişleri Bakanı Yoriko Kawaguchi, iş gezisi için Çin'de bulunan Japon erkeklerin, Macau yakınlarındaki Zhuhai'deki bir otelde fahişelerle birlikte olduğu yolundaki iddiaların araştırıldığını söyledi. Kadın dışişleri bakanı, ‘‘Çin bu olayı araştırıyor, Japon hükümeti de bilgi topluyor. Bu aşamada tam olarak neler olduğunu bilmiyoruz’’ dedi.

  Çin basınına yansıyan haberlere göre olay 16-18 Eylül tarihlerinde Zhuhai Uluslararası Konferans Merkezi Oteli'nde yaşandı. Bu tarih, Çin'in 1931 yılındaki saldırısıyla Japonya'nın İkinci Dünya Savaşı işgalini başlattığını kabul ettiği döneme rastgeliyordu.

  Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kong Quan, olayı ‘‘feci şekilde iğrenç’’ diye tanımlayarak, Japon hükümetinden bu çerçevede vatandaşlarını eğitmesini istedi. Japon basını ise, Çin'deki skandala karışan kişilerin Osaka'daki bir inşaat şirketinin davetlisi olarak bölgeye giden kişiler olduğunu yazdı. Bakan Kawaguchi, yabancı bir ülkede kadın onurunu zedeleyen bu eylem yüzünden üzüntü duyduğunu belirtti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı