"Ayşe Aral" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ayşe Aral" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ayşe Aral

Otelde sağlık skandalı- Final

Bildiğiniz üzere günlerdir bu olayla ilgili yazıp duruyorum, çünkü gelen e-postanın haddi, hesabı yok. Herkesin bu konuda söyleyecekleri var. Kimi olayın mağdurlarını destekliyor, kimi doktoru ve çalıştığı kurumu.

Bazı e-postalarda ise buna benzer yaşadıkları olayları yazanlar oluyor. Olayların bazıları ölümle sonuçlanmış, bazılarında doktor suçlu bulunmuş, bazılarında ise olay sonuçlanamamış, fakat acı olan neredeyse herkesin bu ve buna benzer bir hikâyesi var.
Şimdi geleyim son duruma.
Benim bu sayfada yapmak istediğim ve bu olayı yazmamdaki sebep, sağlığın ne derece mühim olduğuna ve ihmal kaldırmadığına dikkat çekmek ve insan hayatının önemini bir kez daha vurgulamaktı.
Bu yazıyı olayın gerçekliğine inanmadan yazmadım, o derece saf olmadığımı sanırım tahmin edersiniz.

Bu yazıdan sonra Falez Sağlık Ltd. Şti.’nden okur temsilcimiz Sayın Faruk Bildirici’ye gelen e-postayı da yayınladım, üstelik beni muhatap almayıp, bana e-posta yollamayıp, bana açıklama yapmadıkları halde.
Yani onlar beni adamdan saymadı ama ben onları sayıp, cevap haklarını sayfamda kullandırttım.
Benim sayfam her türlü açıklamaya açıktır.
Ben ne yargıcım, ne avukat. Yargısız infaz yapıyor olsam geçen hafta bana gelen e-postayı görmezden gelirdim ama gelmedim.
Şimdi yine karşı taraftan gelen bir e-postayı cevap haklarını kullanmaları açısından olduğu gibi yayınlıyor ve bu konudan çekiliyorum.
Her kim haksız ise, her kim yalan söylüyor ise inşallah hem Allah katında, hem yasal olarak gereken cezayı alır.
Not: bundan sonra da bana gelen bu tip olayları ve şikâyetlerinizi yazmaya devam edeceğim, bu da böyle biline!
Buyurun konunun baş muhataplarından olan doktor beyin doktor bir arkadaşının yolladığı e-postayı buradan okuyun.

Not: şunu da eklemeden geçemeyeceğim; bu sayfanın karşı tarafın söyleyeceklerine de açık olduğunu belirttim ama şunu da merak ettim; bu doktor bey ve yanında bulunan hemşire hanım neden kendileri isimlerini yazarak bana e posta atıp duruma açıklık getirmiyorlar, neden ortaya çıkmıyorlar? Neden bugün yayınlayacağım e-postada doktorun arkadaşı veteriner hekim doktoru savunacağına, doktor kendini savunmuyor?
Bu nedenle bana taraflı davranıyorsun demeyin doktor açıklama yaptı da ben mi yayınlamadım? Bilakis tanıyıp doğruluğuna emin olmadığım halde doktoru koruyan e-postayı da yayınlıyorum.  E yani, daha ne olsun?


………..

4 Ekim tarihli Ayşe Aral yazınız ile ilgili

Ayşe Aral,

4 Ekim tarihinde Hürriyet gazetenizde yazdığınız “Lüks otelde sağlık skandalı” başlıklı yazı ile ilgili olarak bu maili size atıyorum.

Hastayı muayene eden doktoru tanıyorum, o otelde çalıştığı için Hürriyet’teki yazıyı okuyunca aradım. Çok üzgündü, hastasının bir kalp krizi geçirmiş olmasına üzgündü ama sizin yazınıza da kırılmıştı. Bugün konu ile ilgili yeni bir yazı yazdığınızda bu maili yazmaya karar verdim. Bana anlattıklarını size aktarmak isterim:

-17.09.2011 tarihinde sabah saat 08.40 civarında doktor ofisine gelen telefon üzerine hastanın odasına muayeneye gitmişler. Telefona hemşire hanım bakmış, hastanın eşi şikâyet olarak mide ağrısı demiş. “En fazla 15 dakika sonra hastanın odasındaydık” diyor, “kesinlikle bu 16 dakika değildir” diyor. Zaten telefon geldiğinde başka hastam yoktu, doktor ofisinde odamda dinleniyordum, üzerimde mavi doktor formalarım vardı, telefondan sonra direk misafirin odasına gittik diyor. Otelde doktorun kullanımı için ayrılmış sedyesi olan bir elektrikli
golf arabaları var, bu araçla odaya gittik diyor.

-Odaya vardıklarında hasta şikâyet olarak sadece mide bölgesinde ağrısı olduğunu, daha önce gastriti olduğunu ve L… adlı tablet ilacı kullandığını ama kullanmayı bıraktığını söylemiş. Kollarda uyuşma veya aşırı terleme gibi bir şikâyeti kesinlikle yokmuş.
Yanımda muayene ve bu konuşmalar sırasında hemşire hanım da vardı, ona da sorup teyit ettim dedi. Doktor arkadaşım hastanın odasında yatağın hangi konumda olduğunu, hastanın yatağın hangi tarafında yattığına kadar her şeyi net olarak hatırladığını söylüyor. Hastaya gastrit tanısı ile enjeksiyon yapılıp, ağrısı geçmezse tekrar onlara başvurması söylenmiş. Aynı gün hasta otelden çıkış yapmış.

-Arkadaşımın anlattığına göre artık otellerde yasal olarak 24 saat doktor bulundurma zorunluluğu yokmuş ama onun çalıştığı bu otelde 12 ay boyunca 24 saat doktor, hemşire, içinde kalp krizlerinde şok vermede kullanılan defibrilatoru de bulunan bir ambulans ve ambulans şoförü görev yapmaktaymış. Otel içinde 200m2 lik bir doktor ofisleri varmış.

-Arkadaşım 7 yıl İzmir'de bir devlet hastanesi acil servisinde ve 112 acil ambulans servisinde görev yaptı ve 2 yıl önce devletten istifa edip Antalya'da özel sektörde çalışmaya başladı. Devlet hastanesinde 24 saatlik nöbetimde bazen 150 hasta bakıyordum, otelde ortalama 3-4 hastam oluyor dedi.

-Sadece bu yaz sezonunda bile birkaç hastasını sadece kolda uyuşma şikâyeti ile otelden ileri tetkik için hastaneye göndermiş, hastanın böyle bir şikâyeti olsa hastaneye sevk edermiş veya en azından Ekg'sini çekermiş.

-Doktorların zorunlu olarak yaptırdıkları bir mesleki sorumluluk sigortaları varmış, bu sigortaya göre bu tür mahkemelik bir şikâyet olduğunda doktor sigorta şirketinin bilgisi olmadan kimseye bilgi veremiyormuş, ayrıca gazetenizden kimse ondan bilgi istememiş.

-Bu yazdığım mailden arkadaşımın bilgisi yok ama ben onu dinlemeden tek bir şikâyet mailine göre yazınızı kaleme almanızın uygun olmadığını düşünerek bu maili yazdım. Gerisi sizin insafınıza kalmış. Teşekkürler.

Veteriner Hekim Seçil Öcal

 

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI