Otel doluluğunda dünya ortalamasının altındayız

Hürriyet Haber
02.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme: 02.03.1998 - 00:01

Türkiye'deki otellerin oda fiyatlarının düşük olmasına karşılık, yıllık ortalama doluluk oranının dünya ortalamasının altında olduğu bildirildi. Horwarth İnternatıonal ve Smith Travel Research adlı seyahat organizatörü kuruluşlar tarafından yapılan araştırmaya göre, dünya otellerinin yıllık ortalama doluluk oranı yüzde 67.7 iken, Türkiye'de bu rakam yüzde 57.1.

Aynı araştırmaya göre, Türkiye, otel oda fiyatlarında da dünya ortalamasının gerisinde bulunuyor. Dünya otel oda fiyatları ortalaması 87.42 dolar iken, bu rakam Türkiye'de 58.50 dolar düzeyinde. Bu rakamlara göre, Türkiye'deki otel oda fiyatları, dünya otel fiyatları ortalamasının yüzde 49.44 altında. Horwarth İnternational ve Smith Travel Research isimli kuruluşlar ile OLEYİS sendikası tarafından yapılan araştırmalarda da, Türkiye'ye gelen 4 turistten birinin Alman olmasına karşılık, bu turistlere hizmet veren turistik tesislerde çalışanların ağırlıkla İngilizce konuştuğu belirlendi.

Konaklama sektöründe çalışanların yüzde 98'i yabancı dil biliyor. Yabancı dil bilenlerin yüzde 61'i İngilizce konuşurken, Almanca bilenlerin oranı yüzde 27. Araştırmaya göre, Türkiye'deki turistik tesislerde çalışanlardan Fransızca konuşanların oranı yüzde 6, Rusça konuşanların oranı ise yüzde 4. Çalışanların yüzde 2'si başka lisanlar biliyor, yüzde 2'si ise hiçbir yabancı dili konuşamıyor.

HORWARTH International ve Smith Travel Research’ün yaptığı araştırmaya göre dünya otellerinin yıllık ortalama doluluk oranı yüzde 67.7 iken Türkiye’de bu oran yüzde 57.1 düzeyinde kaldı. Aynı araştırmaya göre 58.5 dolar ila Türkiye’de oda fiyatları 87.42 dolarlık dünya ortalamasının altında bulunuyor.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı