MALATYA HABERLERİ

ÖSYM'nin engellilere yönelik düzenlemesi

AA / Ramazan Kaya
19.01.2015 - 10:58Son Güncelleme :

- Türkiye Sakatlar Derneği Malatya Şube Başkanı Koyun, araç, gereç ve cihaz kullanan engellilerin Ankara'da sınava girmelerine yönelik kararı eleştirdi

YEREL HABERLER MALATYA

AA / Ramazan Kaya

MALATYA (AA) - Türkiye Sakatlar Derneği Malatya Şube Başkanı Ali Haydar Koyun, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan engellilere yönelik düzenlemede, sınav güvenliğini zedeleyecek nitelikte alet, araç, gereç ve cihaz kullanmak zorunda olan engelli adaylarının, Ankara’da sınava alacağına ilişkin kararı eleştirdi.

Koyun, yaptığı yazılı açıklamada, 2015 ÖSYS sınav kitapçığıyla sarsıldıklarını ifade etti. ÖSYM'nin yayımladığı sınav kitapçığında, engellilerin günlük yaşamlarında kullandıkları cihazlarla sınava girmelerine nihayet izin verdiğini belirten Koyun, bu gecikmiş düzenlemenin oldukça sevindirici olduğunu vurguladı. Ancak ÖSYM'nin sınav güvenliğini zedeleyecek nitelikte alet, araç gereç ve cihaz kullanmak zorunda olan engelli adaylarının Ankara’da sınava alınacağı yönündeki kararını eleştiren Koyun, "ÖSYM, engellilerin önemli bir bölümünün Ankara'da sınava girmesini kararlaştırmıştır. Gerekçe ise engellilerin kullandığı protez, ortez, sandalye, kulaklık, gözlük ve benzerinin sınav güvenliğini tehlikeye atmasıdır. Bu gerekçe, dünyanın 17. büyük ekonomisi olduğumuz 21. yüzyılda traji komiktir" ifadelerini kullandı.

Koyun, uygulamanın engelli öğrenci ve aileleri için zahmet ve külfet getireceğini, engelli öğrencilerin eğitim hakkından mahrum kalmasına yol açacağını ileri sürerek, "Engelli öğrencilerin her tür ayrımcılıkla karşılaştığı, eğitim sürecine katılma hakkını elinden alacak olan bu uygulamadan vazgeçilmesini, engelli öğrencilerin ÖSYM tarafından yapılacak olan sınavlara kullandığı kendi özel teçhizatıyla tercih ettiği ilde sınava girebilecek şekilde, engelli öğrencilerimizin lehine son başvuru günü olan bugün biran önce düzeltilmesini talep ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Malatya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Malatya ilinden ÖSYM'nin engellilere yönelik düzenlemesi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Ocak 2015 tarihinde saat 10 58’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ÖSYM'nin engellilere yönelik düzenlemesi haberi güncellenecektir.

MALATYA NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:28
 • Guneş
  07:10
 • Öğle
  12:24
 • İkindi
  15:01
 • Akşam
  17:18
 • Yatsı
  18:48
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı