Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  ÖSYM’den ‘sakın geç kalma’ kararı

  ANKARA
  04.05.2017 - 22:44 | Son Güncelleme:

  Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Yönetim Kurulu, Kamu Denetçiliği Kurumu’nun (KDK) Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) 15 dakika uygulamasıyla giremeyen adaylara yönelik tavsiyeyi değerlendirdi.

  Buna göre yeni sınav yapılmayacak,15 dakika uygulaması sürecek. 12 Mart’taki YGS’de birçok aday saat 9.45’te sınavın yapılacağı binaya alım işlemlerinin sona ermesi uygulaması nedeniyle YGS’ye girememişti. KDK, adayların mağduriyetlerinin giderilmesi için ÖSYM’ye tavsiyede bulundu.

  DENKLİKTE SORUN OLUR

  ÖSYM Yönetim Kurulu bu konudaki değerlendirmesini dün yaparak yeni bir sınav tavsiyesinin ilkelere uygun olmadığını açıkladı. ÖSYM tavsiye ile ilgili şu açıklamayı yaptı: “Geç kaldığı için sınava alınmayanlara yeni bir sınavın yapılması halinde, bu sınavdan geçerli puan alan her adayın 2017 YGS sonuçlarıyla birlikte açıklanan önceki sıralamaya dahil edilebilmesi için aday sıralamasının yeniden yapılması gerekir. Ayrıca iki sınav arasında kolaylık-zorluk tartışması ortaya çıkacak. İki sınavın tamamen denk kabul edilmesi daha önce benzer aday kitlelerinin katıldığı sınavlarda sorulmuş aynı güçlük ve ayırt edicilik özelliklerine sahip soruların sorulması ile mümkün. Geç kaldığı için sınava alınmama bir ceza olmadığı için konunun cezalara yönelik yargı kararlarıyla oluşmuş hukuki durum kapsamında değerlendirilmemesi daha isabetli bir yaklaşım. Bu bir mağduriyet değil. 15 dakika kuralı genel duyuru ve elektronik sistemle tebliğ edildi.” 

  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı