Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ÖSYM'den KPSS açıklaması

  ANKARA
  23 Eylül 2012 - 18:38Son Güncelleme : 23 Eylül 2012 - 01:39

  ÖSYM Başkanlığı, sınavdan çıkan bazı adayların, sınav süresi devam ederken ve bittikten sonra, bazı soruları internet ortamında paylaştıklarının görüldüğünü belirterek, “Sınav sorularını sınav salonundan çıkararak yayımlayan kişiler tespit edilmektedir. Bu adayların sınavı geçersiz sayılacak ve haklarında 6114 sayılı yasa kapsamında işlem başlatılacaktır” ifadesini kullandı.

  ÖSYM Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, bugün ve yarın iki  oturumda tamamlanacak 2012-Kamu Personel Seçme Sınavı'nın  (KPSS-Ortaöğretim/Önlisans) ön lisans düzeyindeki birinci oturumunun, bugün  09.30-11.30 saatleri arasında yapıldığı hatırlatıldı.

  Sınavdan çıkan bazı adayların, sınav süresi devam ederken ve bittikten  sonra, bazı soruları internet ortamında paylaştıklarının görüldüğü ifade edilen  açıklamada, ÖSYM tarafından yapılan sınavlarda soruların, telif hakkıyla yasal  koruma altında olduğu vurgulandı.

  ÖSYM'nin yazılı izni olmadan hangi amaçla olursa olsun, soruların  tamamının veya bir kısmının kopya edilmesi, fotoğraflarının çekilmesi, herhangi  bir yolla çoğaltılması, elektronik ya da başka bir yolla dağıtılmasının yasak  olduğuna işaret edilen açıklamada, sınav sorularını hangi şekilde olursa olsun  yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacağı belirtildi.

  Soru kitapçığını sınav salonundan çıkarmanın kesinlikle yasak olduğu  vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi: “Soru kitapçığının sayfalarını yırtarak, soruları bir kağıda yazarak  veya başka yollarla yayınlayanların bu eylemleri, sınavın güvenliği açısından da  risk oluşturmaktadır. Bu ve benzeri şekilde sınav sorularını sınav salonundan  çıkararak yayımlayan kişiler tespit edilmektedir. Bu adayların sınavı geçersiz  sayılacak ve haklarında 6114 sayılı yasa kapsamında işlem başlatılacaktır. Ayrıca  pek çok sınav salonunda sınavın yürütülmesi kamerayla görüntülenmiştir. Sınav  kurallarına aykırı durumlar tespit edilip, ilgililer hakkında yasal işlem  yapılacaktır.”
           
  Sınav sonrasında adayların belgelerini imha etmeleri uyarısı
           
  ÖSYM sınavlarında sınava giriş belgelerinin, ÖSYM tarafından adaylara  gönderilmediğine işaret edilen açıklamada, adayların, belgelerini internetten TC  kimlik numaraları ve aday şifreleriyle edindiği belirtildi.

  Sınav sonrası bazı adayların, sınava giriş belgelerini kamuya açık  alanlarda bırakmasının, ÖSYM açısından bir sorun teşkil etmese de aday açısından  sakıncalı sonuçlar oluşturabileceğine dikkat çekildi.

  Açıklamada, belgenin üzerinde adayın TC kimlik numarası, adı soyadı ve  benzeri kişisel bilgileri bulunduğundan adayların, sınavdan sonra bu belgelerini  imha etme konusunda daha dikkatli olması gerektiği kaydedildi.

  Bu sınav için alınan güvenlik önlemlerinin, yarın ortaöğretim düzeyinde  yapılacak ikinci oturumunda da aynen uygulanacağı belirtilen açıklamada, nüfus  cüzdanı olmadığı veya nüfus cüzdanında TC kimlik numarası, fotoğrafı veya soğuk  damga bulunmadığı için sınava katılamayacak durumda olan adaylar için bazı nüfus  müdürlüklerinin yarın saat 07.00-09.40 arası açık tutulacağı bildirildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı