Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  ÖSYM’ye itiraz 20 TL

  AA
  06 Ocak 2015 - 09:07Son Güncelleme : 06 Ocak 2015 - 09:09

  Anayasa Mahkemesi’nin kararına rağmen geçen hafta, sınavlarda çıkan soruların tamamını açıklamayacağını duyuran ÖSYM, isteyenlerin soruların bilimsel açıdan incelenmesi için başvuru yapabileceğini açıkladı. Ancak inceleme isteği adaylara pahalıya patlayacak. Çünkü bir soruya itirazın bedeli 20 TL.

  Soru kitapçığının ve cevap kâğıdının adaylar tarafından incelenme isteği için de 50 TL ödenecek. Sınav sorularının bilimsel açıdan doğru olup olmadığının incelenmesine yönelik itirazlar, sınav tarihinden itibaren 3 iş günü içinde genel amaçlı dilekçe örneğiyle yapılacak. Her bir dilekçede sadece bir soruya itiraz edilebilecek. Soru başına itiraz bedeli olan 20 TL, ÖSYM’nin T.C. Ziraat Bankası Ankara Kamu Girişimci Şubesi hesabına yatırılarak, banka dekontu dilekçeye eklenecek. Soru kitapçığı ve cevap kâğıdının adaylar tarafından incelenme isteği için de 50 TL ödenecek. Ayrıca sınav sonuç belgesi almanın ücreti ise 10 TL olarak belirlendi.
  Adaylar her türlü yazışmada ÖSYS kılavuzu ve ÖSYM’nin internet sitesinde yer alan genel amaçlı dilekçe örneğini kullanacak. Dilekçenin işleme konulabilmesi için adayın, talebini açıkça belirtmesi ve dilekçe üzerindeki bütün bilgi alanlarını doldurması gerekiyor. Bilgi alanları eksik olan ve talebin açıkça belirtilmediği dilekçeler işleme alınmayacak. Adaylar dilekçelerinin aslını ÖSYM’ye ulaştıracak.

  Alan/dal dönüşüm tablosuna dikkat

  2015-ÖSYS’de adayların ortaöğretim eğitim bilgileri elektronik ortamda doğrudan MEB e-Okul sisteminden alınarak, başvuru ekranına yansıtılacak. ÖSYM aday işlemleri sisteminde olup e-Okul’da bulunmayan ortaöğretim alanlarının e-Okul’da mevcut alan veya dallarla eşleştirilmesi alan/dal dönüşüm tablosuna göre yapıldı. Adayların aday başvuru formunu doldururken ÖSYM’nin internet sitesinde ve ÖSYS kılavuzunda bulunan alan/dal dönüşüm tablosunu dikkate almaları gerekiyor.

  Etiketler: anayasa mahkemesi , e-okul , OSYM
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı