Eğitim Haberleri

  ÖSYM’den üniversite tercihleri için uyarı

  Hürriyet Haber
  01.07.2015 - 16:42 | Son Güncelleme:

  ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunun son hali ÖSYM'nin internet sitesinden yayınlandı. Üniversiteler tercih işlemleri 6 Temmuz’da başlayacak ve 14 Temmuz’a kadar devam edecek. ÖSYM, adayları internet sitesinde yayımlanan ‘2015-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nu dikkate alarak yapmaları konusunda uyardı.

  ÖSYM internet sitesinde yaptığı duyuru ile, adaylara tercih işlemi için 1 Temmuz’da ÖSYM’nin internet adresinden yayımlanan kılavuzu esas almaları gerektiğini hatırlattı. Ayrıca adaylara, bu tarihler arasında ÖSYM’nin internet sayfasında yer alabilecek duyuruları takip etmeleri gerektiği belirtildi. Kılavuzun basımı, dağıtımı ve satışı yapılmayacak. Adaylar tercihlerini 6-14 Temmuz tarihleri arasında, kılavuzda yer alan kurallara göre ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden TC kimlik numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri gerçekleştirecek. Başvuru merkezlerinden tercih alınmayacak. ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacak. Sadece elektronik ortamda yapılacak tercihler işleme alınacak. ÖSYM yaptığı duyuruyla adayları, özel kişisel bilgi niteliğindeki TC kimlik numaralarını ve ÖSYM aday işlemleri şifrelerini özenle korumaları ve hiçbir kimseyle paylaşmamaları konusunda uyararak, “TC kimlik numarasının ve ÖSYM aday işlemleri şifresinin başkaları ile paylaşılmasından oluşacak mağduriyetlerde adayın kendisi sorumlu olacaktır” denildi. Duyuruda yer alan bilgiler şöyle:

  Tercih bilgilerinizi kontrol edin

  “Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr İnternet adresindeki açıklamalar doğrultusunda tercih işlemlerini tamamlayacak. Tercih işlemi, ekrandaki uyarılara göre sonlandırılacak. Adayların tercihlerinin ÖSYM’ye ulaştığından emin olmaları için ekranda ‘2015-ÖSYS Tercihleriniz ÖSYM’ye bildirilmiştir.’ ifadesini görmeleri gerekir. Adaylar, tercih işlemini tamamladıktan sonra ‘Tercih Süresi’ içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercih bilgilerini mutlaka kontrol etmeli ve yazıcıdan tercih listesinin bir dökümünü edinerek saklamalı. Adaylar, tercih bildirim işlemini tamamladıktan sonra ‘Tercih Süresi’ içerisinde https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden tercihlerinde değişiklik yapabilecek. ‘Tercih Süresi’ tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik/düzeltme yapılamaz.

  Tercih işlemleri, 14 Temmuz saat 23.59’da sona erecek. Tercih süresi uzatılmayacak. Tercih yapacak adayların Kılavuzu dikkatle incelemeleri, tercihlerini bu kılavuz bilgilerine göre yapmaları gerekir. Adaylar, Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamaları bölümünü (2 kısım halinde düzenlenmiştir.) mutlaka okumalı, bu koşul ve açıklamalar dikkatle incelendikten sonra tercihler sonlandırılmalı. Kontenjanların bulunduğu Tablo-3 ve Tablo- 4’te yer alan 2014-ÖSYS sonuçlarına ait bilgilerin, bir programın ne ölçüde tercih edildiğini göstermekle birlikte 2014-ÖSYS sonucu ortaya çıkan değerler olduğu unutulmamalı.”

  Kılavuza ulaşmak için tıklayınız

  Etiketler: ÜNİVERSİTE , OSYM
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı