Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  ÖSYM’den randevulu elektronik sınav

  Esra KAYA/ ANKARA
  19 Eylül 2013 - 09:20Son Güncelleme : 19 Eylül 2013 - 09:24

  ÖSYM, 2014 yılından itibaren uygulamaya başlayacağı elektronik sınav ile randevulu sisteme geçeceğinin duyurusunu yaptı.

  Randevulu sistem ile adaylar, isterlerse haftanın her günü birkaç sınava girebilecekler. Dünyada yapılan elektronik sınavlarda soru havuzunun açıklanmamasının bir kural olduğunu belirten ÖSYM yönetimi, sınavlarda sorulan soruların akademik denetim ve ‘madde analizi’ ile test edeceğini duyurdu.
  ÖSYM yönetimi, sınav sorularının açıklanmamasıyla ilgili kamuoyunda aleyhine yürütülen kampanyalara açıklık getirdi. ÖSYM, elektronik sınava geçtiğini duyururken, adaylar randevu alarak her gün birden fazla sınava girebilecekler. Soru havuzundaki soruların boşaltılmaması için sorular adaylara açıklanmayacak ancak sınavın güvenilirliği için ÖSYM soruları akademik denetimden geçirecek. Sınav sonrası adayların sorulara verdikleri cevapların analizi olan “Madde analizi” sonucunda gerekirse soruları iptal edecek. Adayların çoğunun yanlış yaptığı soru, bilimsel denetimden geçirildikten sonra soruya ilişkin yanlış anlam çıkartılabileceği kanaati oluşursa iptal edilebilecek. ÖSYM yetkilileri, elektronik sınavın önümüzdeki kısa ve orta zaman diliminde uygulanması için hummalı bir çalışma yaptıklarına dikkat çekerek şunları kaydettiler:

  ŞEFFAFLIK GEREĞİ

  “Randevu ile belirli bilişim ağı güvenliği sağlanmış sınav merkezlerinde yapılacak bu sınavlar haftanın her günü yapılabileceği gibi günde bir kaç kez de yapılabilir duruma getirilmiştir. Bu sınavlarda sorulmuş olan soruların hemen sınavdan sonra açıklanması gibi bir uygulama sınavların istenilen sayıda yürütülmesini imkansız hale getiriyor. Bu nedenle dünyada sınav yapan kuruluşlar kesinlikle soruları açıklamıyorlar. Biz de bu kapsamda soruları açıklamama kararı aldık. Ancak, şeffaflık prensibi gereği, hazırlanan adayların bilgi edinmeleri ve sınava girmeleri halinde kendi sınavlarını cevap kağıtları ile birlikte fiili olarak değerlendirebilmeleri için sınavlarda sorulan soruların yüzde 10’unu sınav sonuçlarından sonra açıkladık ve bu soruların yayın organlarında basımına izin verdik.”

  YILDA 4 BİN SORU

  Her yıl 40’a yakın merkezi sınav yapan ÖSYM, her sınavda sorduğu yaklaşık 100 soru ile yılda ortalama 4 bin soru kullanıyor. 2012 yılında 11 bin 200 soru kullandı. Bugüne kadar ÖSYM’nin “bir sınavda sorulmuş sorunun bir başka sınavda sorulmaması” şeklinde geleneksel uygulaması takdir toplamak ile birlikte yeni sorulan soruların uç ve ince detaylara gitme riski taşıdığı ortaya çıktı. ÖSYM yetkilileri, önemli sınavlarda çok ciddi kısıtlamalara gidildiği ancak soruların kolaylık/zorluk/ölçme kalitesi dereceleri, sadece soru yazarlarının belirlemesine bağlı olarak tespit edilebildiğini bildirdiler. Ancak sınavın zorluk ve kolaylığının ancak bilimsel anlamda adayların sınavlarda verdikleri cevaplarla belirlendiğini belirten ÖSYM yetkilileri, “Bu da soruların, fiilen yapılan bir sınavda denenmesi ile mümkün olmaktadır. Ölçme kalitesi yüksek soruların tekrar sorulabilmesi imkanından vazgeçilmesi düşünülemez” dediler.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı