"Nuran Çakmakçı" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nuran Çakmakçı" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nuran Çakmakçı

ÖSYM’de fare mi var?

Başlıktaki bu soru benim değil, Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen İstanbul İl Başkanı Hanefi Bostan’ın sorusu. KPSS’de 2010’dan itibaren bir türlü durulmayan sular ve kalkmayan şaibe karşısında Bostan, şimdi de soruların sızdırıldığı ve adayların netlerinin yanlış hesaplandığı iddiasında.

7-8 Temmuz’da yapılan KPSS ile ilgili şaibelerin bitmediğini iddia eden Bostan, “Sınavdan bu yana iddiaların ardı arkası kesilmedi. Yapılan sınavın sonuçları açıklandı ama sonuçlardan bazı adaylar şikayetçi. Sınavda yaptıkları doğru yanlış soruların sonuçlarla örtüşmediği iddiasında” dedi.

Soruların da sızdırıldığı şaibesini tekrarlayan sendika başkanı ÖSYM’nin bütün bunlar karşısında sessizliğini korumasına tepki gösterdi.

ÖSYM’nin bu iddialar karşısında artık kapılarını açıp, adayların netlerinin ne olduğunu, orijinal optik form ve kitapçıkları bir an önce yayınlaması şart. Şaibe ancak böyle ortadan kalkar.

**

Sınıf öğretmenleri özür grubu ataması istiyor

Milli Eğitim Bakanlığı, özür grubu atamalarında sınıf öğretmenlerine tayin hakkı vermedi.  Zorunlu atamaya tabi olup başka illere atanan personel eşleri sınıf öğretmeni olanlar da bu durumda mağdur olmaya başladı. Öğretmenler, “Aileler parçalanıyor. Anayasal hakkımız olan aile bütünlüğümüzün korunması için atama istiyoruz” diyorlar.

Bu durumun eğitimi etkilemesi bekleniyor. Çünkü, bu yıl başka ile ataması yapılmış binlerce personel evlerini kiralayıp eşyalarını taşıyabilmek için öğretmen eşlerinin atanması beklendi. Ancak özür grubu atamaları geç yapıldı. Bu durumda da öğretmenlerin görev yerlerinden ayrılmaları, ev kiralamaları, taşınmaları için kalan süre yeterli olmayacak.

İşte bir öğretmenin mektubu:

Adıyaman’ın Sincik İlçesi’ne bağlı bir köyde, eşim de Hakkari Yüksekova’da görev yapıyor. 7 aydır evliyiz ve bizler yeni sistemin yani 4+4+4 sisteminin kurbanlarıyız maalesef. 22 Ağustos tarihinde başlayan özür grubu atamalarında “ilinizde boş kontenjan bulunmadığından başvuru yapamazsınız” dediler.  Zehir ettiler her şeyi bize. Ben eşimden 5 ay ayrı kaldım zaten. Koskoca ülkede sadece ama sadece 10 ilde sınıf öğretmenleri için yer açmışlar ki o da sınırlı sayıda. Bakanlık hiçbir şekilde bir açıklama yapmıyor. Madem yer açmayacaktı hepimizi neden ümitlendirdiler,  neden eş özrü tayini yapıyor?  Ne olacak bu sınıf öğretmenlerinin hali. Biz sadece mağdurlardan biriyiz bizim gibi binlercesi var. Ne yapalım biz şimdi eşlerimizden mi boşanalım? Bize hiçbir alternatif sunmuyorlar. Elimizden il ilçe emrini de aldılar. İl ilçe emri olmadan nasıl eşlerimizle biraraya geleceğiz. Bu şekilde öğretmenlerden nasıl bir performans bekliyor çok merak ediyorum.

X