Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ÖSYM ava gideni avladı

  10 Nisan 2013 - 00:00Son Güncelleme : 10 Nisan 2013 - 01:21

  ÖSYM Yabancı Dil Sınavı’nın sorularında tüm imla işaretlerini kaldırarak bu yolla ezbere soru cevaplanmasını engelledi. Uzmanlar, adayların mahkemeye başvurabileceğini söyledi.

  ÖSYM, KPDS ve ÜDS’nin yerine, bu yıl ilk kez yapılan Yabancı Dil Sınavı’nda uzun paragraf soruları da dahil olmak üzere imla işaretlerinin tamamını kaldırdı. Bu kararla, dershanelerde de öğretilen, imla işaretlerine göre en az 10- 15 sorunun formülasyonla cevaplanmasına yönelik formülleri işe yaramadı.

  SINAVDA TAKTİK İŞE YARAMADI

  7 Nisan Pazar günü yapılan Yabancı Dil Sınavı’na 300 binden fazla aday katıldı. Adaylar, 32 dilde yapılan yabancı dil sınavlarına kamuda uzman olabilmek, üniversitede akademik kariyer için girdiler. Uzmanlar, söz konusu uygulamanın sınav kurallarına uymadığını, adayların dava açma haklarının olduğunu iddia etti.

  VİRGÜLDEN SONRA ‘THAT’ GELMEZ

  Ancak ÖSYM yetkilileri, imla işaretlerinin kaldırılması işleminin, yabancı dil bilen ile bilmeyeni ayırt etmek için yapıldığını savundu. ÖSYM yetkilileri, “Daha önce adaylar, özellikle İngilizce sınavında imla işaretlerinden sonra hangi bağlaçların geleceği formülünü ezberleyerek 10-15 soruyu hiç okumadan bile çözebiliyorlardı. Virgülden sonra ‘That’ gelmez gibi formüller uygulanıyordu. Bu adaylar arasında adaletsizliğe neden oluyordu” dedi.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 6 Yorum }
  • necati yılda 10.4.2013 16:51:07
   Adalet mi? Komikliğe bakar mısın? Öğretilmeyen ingilizce için insanlardan taklalar atması isteniyor. Sonra da adaletli olalım deyip basıyor kazık soruyu. Adaletli olmak için önce İNSAFlı olmak lazım...
  • emel keskin 10.4.2013 15:29:42
   Nasıl bir intikam şekli bu ya. Hangi akılla bir dilin imla kurallarını kaldırabiliyorsunuz. "Yaşlı, hizmetçiyi yanına çağırdı." ile "Yaşlı hizmetçiyi yanına çağırdı." aynı anlama mı geliyor virgül olmadan.................
  • reha öngen 10.4.2013 10:02:44
   sorular aynı zorluk derecesinde süre yarım saat kısa...dişhekimi ve doktorların uzmanlığa girmesini çok zorlaştıracak bu uygulamalar ...okurken ne verdinki şimdi süper İngilizce istiyorsun...zengin çocuklarıyla karıştırdı bizi ÖSYM..etkilerini yakında tus ve dus a girecek aday kalmayınca görürsünüz.
  • Bilge Atila 10.4.2013 07:15:36
   imla olmadığı için cümlelet anlamsızlaştı, anlamak için tekrar okudum hep, hayatımda en çok zorlandığım sınavdı, süre yetmedi, kabus gibi 115dk geçirdim. sınav çok zor ve dikkate dayalıydı.
  • VerecekIsigiOlmayan KaranligiSever 10.4.2013 07:02:48
   Niye? virgulden sonra that gelmeyecegi bilgisi ingilizce bilgisi kapsaminda degil mi?
  • Gultekin Akay 10.4.2013 04:08:12
   ???? Haberi okudum inanamadım, bir dilin hangi dil olursa olsun yazılı metninden imla işaretlerini kaldırarak soru sormak Türk zekasının işi mi, dünyada örneği var mı gerçekten merak ettim?
   
  HaberlerecbKonya BarosuFevzi Kayacanistifakorgeneralhava kuvvetlerihasan