Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Öşvank Kilisesi’ni bakanlık onaracak

  Kadir SABUNCUOĞLU / DHA
  17 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 17 Ekim 2011 - 00:05

  MERKEZİ New York’ta bulunan Dünya Anıtlar İzleme Kurulu, Erzurum’un Çamlıyamaç Köyü’ndeki Öşvank Kilisesi’ni, ‘En Tehlikedeki 100 Anıt’ listesine aldı. 1000 yıllık süreçte tavanı ile duvarlarında önemli çökme ve yıkılmalar meydana gelen, kabartma bazı sütunların çalındığı Öşvank Kilisesi bir süre cami olarak kullanıldı. 1985’te Kültür Bakanlığı tarafından tescil edilerek, ‘Korunması gereken taşınmaz kültür varlıkları’ arasına alındı. Gürcü Kralı Kuropalat Adarnese’nin oğulları David ve Prens Bagralt tarafından 963-973 arasında yaptırılan Öşvank Kilisesi’nin kabartma taşlarla süslü 1.5 metre yükseklikteki sütunlarından bazıları 3 yıl önce çalındı. Tek parça sütunu çıkaran yağmacılar, tarihi eserin çökmesini önlemek için yerine ağaç kütük koydu. Türkiye ile Gürcistan, Türkiye’nin Gürcistan’da bir cami onarması, Gürcistan’ın da Öşvank Kilisesi’ni onarması konusunda anlaştılar. Ancak aradan 2 yıl geçmesine rağmen Gürcistan onarıma başlamadı.

  Bölgedeki en büyük haç planlı Gürcü kilisesi hakkında bilgi veren Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk, onarım işinin yerel olanaklarla yapılmasının mümkün olmadığını belirterek, “Onarımı Kültür ve Turizm Bakanlığımız yaptıracak” dedi.
  Dünya Anıtlar İzleme Kurulu, bir süre önce, Haydarpaşa Garı ve Büyükada Rum Yetimhanesi’ni de ‘En Tehlikedeki 100 Anıt’ listesine almıştı.

  Benardete koleksiyonuna ikinci müzayede

  İSTANBUL’un köklü ailelerinden Eskenazi Benardete Ailesi’ne mensup Jessie Eskenazi Benardete’nin bu yılın Mart ayında ilk bölümü satışa çıkan modern resmin başyapıtlarından oluşan koleksiyonunun ikinci bölümü alıcılarını bekliyor. Koleksiyon, 23 Ekim Pazar günü Esma Sultan Yalısı’nda Alif Art Antikacılık tarafından yapılacak müzayede ile toplam 7 milyon lira muhammen bedelle satışa çıkacak. Müzayedede İhsan Cemal Karaburçak, Nurullah Berk, Fikret Muallâ, Burhan Doğançay, Sabri Berkel, Leopold Levy ve karikatürist Salih Erimez’e ait toplam 144 eser açık artırmayla satışa sunulacak.

  ‘Kırmızı Pelerinli Kent’e çeviri ödülü

  2011 Türk-Alman Çeviri ödülü Aslı Erdoğan’ın ‘Kırmızı Pelerinli Kent’ adlı romanını Almancaya kazandıran Angelika Gillitz-Acar ve Angelika Hoch’a veriliyor. Unionsverlag yayınevinin beş yılda hazırladığı, ‘Türk Kitaplığı’ bağlamında 2008 yılında yayımlanan ‘Kırmızı Pelerinli Kent’ Almancada büyük başarı kazanmıştı. Die Welt, Frankfurter Allgemeine, Tagesspiegel gibi başlıca gazetelerde, Die Berliner Literaturkritik gibi etkin edebiyat dergilerinde, kitapla ilgili ellinin üzerinde yazı ve söyleşi yayımlanmış, yazarla ilgili belgeseller ZDF, WDR gibi kanallarda gösterilmişti.

  Van Gogh çocukların kaza kurşunuyla mı öldü
  DIŞ HABERLER SERVİSİ

  RESİM sanatının en önemli birkaç isminden biri olan Hollandalı Vincent Van Gogh’un sanat tarihçilerinin savunduğunun aksine intihar etmediği, kazara vurulduğu iddia edildi. Hayatı boyunca anksiyete ve akıl hastalıklarından mustarip olan Post-Empresyonist akımın en önemli ismi, 1890’da 37 yaşındayken ölmüştü. Steven Naifeh ve Gregory White Smith adlı yazarlar 10 yıllık araştırma sonunda yazdıkları ‘Van Gogh: Hayatı’ adlı kitapta ünlü ressamın Paris dışında bir köyde iki çocuğun revolver tipi bozuk bir tabancasından çıkan kaza kurşunuyla öldüğünü iddia ettiler. Yazarlar, Van Gogh’un zamanının çoğunu akıl hastanesinde geçirdiğini ve bir tabanca edinmesinin zaten imkansız olduğunu savunuyor. Sanat tarihçileri ise iddianın gelecek ay yayınlanacak kitabı pazarlama amaçlı olduğu kanısında.

  Matisse’in bütün renkleri bir arada

  FRANSIZ sanatçı Henri Matisse’in (1869-1954) noktalı fırça darbeleriyle yaptığı tablolar ilk kez bir arada sergilendi. Renkleri büyük bir ustalıkla kullanışıyla Picasso ve Kandinsky ile birlikte modern resmin en önemli isimlerinden olan Matisse’in sergisi doğum yeri olan Le Cateau-Cambresis’deki Matisse Müzesi’nde açıldı. Sergide canlı renkler ve keskin kontrastlara dayanan 20’inci yüzyıl sanat hareketi Fovizm akımına bağlı Matisse’ten belli başlı örnekler yer alıyor. Sergi, 16 Ekim-19 Şubat 2012 arası gezilebilecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı