ANKARA HABERLERİ

OSTİM 44 ülkeye bağlandı teknoloji transferi başladı

Hande BAŞPINAR
17 Kasım 2009 - 00:00Son Güncelleme : 16 Kasım 2009 - 19:45

KOSGEB ile OSİAD arasında imzalanan protokolle, Ostim’deki işletmeler Avrupa İşletme Ağı’na dahil oldu. 44 ülkenin birbiriyle online olduğu ağa katılan işletmeler, teknoloji transferi ve ticari işbirliği yapabilecekler.

Hande BAŞPINAR

KOSGEB ile OSİAD arasında imzalanan protokolle, Ostim’deki işletmeler Avrupa İşletme Ağı’na dahil oldu. KOSGEB Ostim Merkez Müdürü Mehmet Tezyetiş, ağa katılan işletmelerin AB üyeleriyle aynı networkten yararlanacağını, KOBİ’lerin AB ile ilgili her türlü sorununa cevap verileceğini söyledi.
44 ülkenin birbiriyle online bağlantı içinde olacaklarını, network’e 600 kurumun bağlı olduğunu, sistemde ticari işbirliği ve teknoloji transferi konusunda iki büyük veri tabanı bulunduğunu vurgulayan Tezyetiş, “Firmalar, teknik, ticari, alışveriş konularında işbirliği yapabilecek, aynı zamanda en yüksek teknolojinin kullanılması sağlanacak” dedi.

OSİAD Başkanı Adnan Keskin de, KOSGEB’le imzaladıkları protokolün, Ostim’deki işletmelerin Avrupa pazarına açılmasını, daha çok ticari işbirliği yapmasını ve teknolojisini geliştirmesini sağlayacağını belirtti.

Rekabet gücü artacak

Keskin, “Protokol, öncelikle OSİAD üyesi KOBİ’lerimizin küresel pazarda rekabet gücünü ve yenilikçilik düzeyini arttırmak, bilgi, deneyim ve görüş alışverişinde bulunmalarını sağlamak için imzalandı” diye konuştu.

Sistemle ilgili bilgi veren Avrupa İşletmeler Ağı KOBİ Uzmanı Uğurtan Sümer de veri tabanına firmaların güçlü yönlerini, bilgilerini, yeni teknolojilerini yüklediğini belirtti. Network sisteminde 4 bin kişinin çalıştığını, her türlü başvuruyla ilgili olarak anında işlem yapıldığını belirten Sümer, “Firmalarımız güçlü yönlerini, yeni geliştirdikleri teknolojileri, satın almak veya satmak istedikleri hizmet ve ürünlerini sisteme yükleyecek. İşbirliği profilleri, güncel bilgiler otomatik olarak güncellenecek” diye konuştu.

Protokol neyi öngörüyor?

Protokol, bilgilendirme, geribildirim, işletmeler arası işbirliği, teknoloji ve bilgi transferi ile KOBİ’lerin Ar-Ge için Topluluk Çerçeve Programına katılımını teşvik ediyor. Taraflar, sahip oldukları kurumsal bilgi ve deneyimlerini, öncelikle OSİAD üyesi KOBİ’lerin gelişmesini sağlamak için paylaşacaklar. Özellikle kümelenme alanında kazanılacak bilgi ve deneyim daha sonra diğer KOBİ’leri ve kümeleri geliştirmek amacıyla da kullanılabilecek. OSİAD üyesi KOBİ’lere AB politikaları, programları, fonları, ihaleleri gibi konularda bilgi ve destek sunulacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde OSTİM 44 ülkeye bağlandı teknoloji transferi başladı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ağustos 2017, Pazar
  • İmsak
   04:08
  • Guneş
   05:57
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:49
  • Akşam
   19:47
  • Yatsı
   21:22
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı