Eğitim Haberleri

  ÖSS’de rekor sayıda birinci ve sıfırcı çıktı

  Esra KAYA/ANKARA
  13.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS), bu yıl bir "ilk"e imza atarak rekor sayıda birinci çıkardı. Sınava giren 1 milyon 615 bin 360 kişiden, 32 aday çeşitli puan türlerinden Türkiye birincisi oldu.

  Birincilerin sayısında olduğu kadar sıfır çekenlerin sayısında da rekor kırıldı. Sınavda sıfır çekenlerin sayısının geçen yıllara oranla yaklaşık 20 bin kişi arttığı gözlendi. 2006 ÖSS’de sıfır çekenlerin sayısı 27 bin 864 olarak gerçekleşirken, 2007 ÖSS’de bu sayı 47 bin 587 rakamıyla rekor düzeye ulaştı.

  BU yılki ÖSS’de en başarılı okullardan biri olan İstanbul Amerikan Robert Lisesi’nden Yücel Nalbantoğlu ve İzmir Ödemiş H. Uçaçelik Anadolu Lisesi’nden Ceren Durmaz, yalnızca bir soruya yanlış cevap vererek Sayısal 2 puan türünde Türkiye birincisi oldu. Yücel Nalbantoğlu, Yabancı Dil Sınavı (YDS) sonuçlarına göre de İngilizce alanında Türkiye birincisi olmaya hak kazandı. Eşit Ağırlık 2(EA) puan türünde Bursa Özel Nilüfer Fen Lisesi’nden Fatih Karataş birinci olurken, Sözel 2 ve YDS Fransızca Bölümü Türkiye birincisi İstanbul Galatasaray Lisesi’nden Çağrı Sert oldu. Fatih Karataş ve Çağrı Sert, sınav kağıdında yer alan 6 testle yetinmeyip toplam 7 teste cevap vererek bu dereceyi aldı.

  21 BİRİNCİ ÇIKTI Sayısal 1, Sözel 1 ve Eşit Ağırlık (EA) 1 puan türlerinde ise ilk dört testte yer alan soruların hepsine doğru cevap veren 21 aday Türkiye birincisi oldu.

  GEÇERSİZ SAYILDI Bu yıl 174 adayın sınavı geçersiz sayıldı. Kopya sayısı 357 olarak belirlendi.

  BAŞKASININ YERİNE Bu yıl 10 kişinin yerine başkasını sınava soktuğu, 57 kişinin kimliği olmadığı, 28 kişinin kural dışı davranışlarda bulunduğu ve 8 kişinin de cevap kağıdı olmadığı tespit edildi.

  KIZLAR BİRİNCİ Cinsiyete göre sınav başarısında her yıl olduğu gibi yine kızlar birinci sırada yer aldı. Kız adayların, yüzde 85.12’si 160 puan ve üzeri puan alırken, erkeklerin yüzde 76.63’ü 160 puan ve üzeri puan aldı.

  FENLER BİRİNCİ Okul türlerine göre başarı sırasında yine Fen Liseleri birinci sırada yer aldı. Fen Lisesini sırasıyla, Özel Fen Liseleri, Anadolu Liseleri, Polis Kolejleri, Yabancı Dil Ağırlıklı Eğitim veren Devlet Liseleri, Öğretmen Liseleri ve Yabancı Dil Ağırlıklı Eğitim veren Özel Liseler izledi.

  BAŞARISI DÜŞÜKLER En başarısız lise türleri ise turizm otelcilik liseleri, kız meslek liseleri, özel akşam liseleri, ticaret meslek, endüstri meslek ve akşam liseleri şeklinde sıralandı. Geçen yıl en sonda yer alan endüstri meslek liseleri, bu yıl akşam liseleri ile yer değiştirdi.

  İLLERE GÖRE BAŞARI İllere göre başarı sırası Sayısal, Eşit Ağırlık, Sözel puan türlerine göre değişiklik gösterdi. Geçen yılın sayısal birincisi Denizli bu yıl sayısalda ikinci olurken; geçen yılın sayısal ikincisi Ankara bu yıl birinci oldu. Eşit ağırlıkta geçen yıl birinci olan Denizli bu başarısını koruyarak yine bu alanda birinci oldu. Geçen yıl sözelde ikinci olan Kırşehir bu yıl birincilik koltuğuna oturdu. Sayısalda ilk üç; Ankara, Denizli, Eskişehir olurken, eşit ağırlıkta ilk üç; Denizli, Karaman ve Kırşehir; sözelde ilk üç, Kırşehir, Denizli ve Karaman oldu.

  SONUNCU DEĞİŞMEDİ En başarısız iller sıralaması yine değişmedi. Hakkári 81’inci olarak en son sırada yer alırken, Şırnak 80, Ardahan ise 79’uncu sırada kaldı.

  BAŞKANDAN UYARI ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, adaylara yapacakları tercihler ve dikkat etmeleri gereken noktalar ile ilgili önemli uyarılarda bulundu. Yarmağan, şunları kaydetti: Adaylar tercih kılavuzlarını ortaöğretim kurumlarından ve ÖSYM sınav merkezleri ve tercih bürolarından 3 YTL karşılığında temin edebilirler. Kılavuza 14 Temmuz’dan itibaren ÖSYM internet sayfasından da ulaşılabilecekler. Adaylar, tercih yaparken başarı sıralarına göre ve geniş puan aralığında tercih yapsınlar. Tercih başvuruları 23 Temmuz-3 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Bu süre kesinlikle uzatılmayacak. Yerleştirme sonuçları, 20 Ağustos’tan önce açıklanacak."

  ZİRVEDEKİ ÜÇ ROBERT'Lİ

  Sayısal 2 ve İngilizce’de Türkiye birincisi olan Yücel Nalbantoğlu (sağdan ikinci), sayısal 1,eşit ağırlık 1 ve sözel 1’de birinci olan Elif Lale Alpar (soldan ikinci), eşit ağırlık 2’de Türkiye üçüncüsü olan Özge Onur için gittikleri dershanenin müdürü Nazmi Arıkan, kutlama pastası yaptırdı. Üç öğrenci de Robert Lisesi öğrencisi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı