Eğitim Haberleri

  ÖSS’de de diploma notu yanlış iddiası

  Hürriyet Haber
  20.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ortaöğretim Kurumları Sınavı’ndan (OKS) sonra Öğrenci Seçme Sınavı’nda da (ÖSS) diploma notlarının yanlış hesaplandığı öne sürüldü.

  Bazı adayların okulların bildirdiği ortaöğretim başarı puanlarının (OBP) doğru olmadığı iddiasıyla Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’ne (ÖSYM) başvurduğu öğrenildi. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, puanı okullardan yanlış bildirilen "epeyce" aday olduğunu bildirdi. Prof. Dr. Yarımağan, ÖSYM’de hata olmadığını, bireysel düzeyde, okulların OBP’leri yanlış bildirmesine bağlı hataların olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Yarımağan, konuya ilişkin şunları söyledi: "Puanı okullardan yanlış bildirilen epeyce aday var. Adaylar başvuruyorlar. ’Okulun bildirdiği puan doğru değil, doğrusu budur’ diyorlar. Biz de Milli Eğitim Müdürlükleri aracılığıyla, resmi kanaldan, puanların tekrar bildirilmesini istiyoruz. Bu kanaldan gelecek puanlara göre gerekli düzeltmeleri yapacağız. Notları resmi kanaldan istiyoruz. Çünkü çocuklar isteyerek ya da istemeyerek puanlarını yanlış bildirebilirler. Böyle bir yanlışlık 100 kişide, bir kişide bile olsa diğer çocukların sıralamasını etkiler. Bu yüzden resmi kanaldan puanları bekliyoruz. İtirazlar bu ayın sonuna kadar bize ulaşsın ki, yerleştirmeyi sağlıklı bilgiler üzerinden yapalım."

  İNCELEME BAŞLATIRIZ Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdür Vekili Emin Gürkan da, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "ÖSYM bizle irtibata geçerse gerekli incelemeyi yaparız. Öğrenciler nasıl bu kadar büyük puan farklarının sonradan farkına varmışlar, anlamadım. Okul müdürlükleri puanları ÖSYM’nin tarif ettiği şekilde gönderiyorlar. Yani doğrudan doğruya bizim bakanlığımızla hiçbir ilgisi yok. Sadece okul müdürleri bizim müdürümüzdür. Bir işlem yapıyorlar ve bizim Bakanlığımızla bir yazışma olmadan direkt gidiyor. Eğer yanlışlık varsa biz de ilgileniriz. ÖSYM itirazları bize bildirirse biz de incelemeyi başlatırız."
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı