Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ÖSS birincisi Faruk Pekgül, Playstation'dan vazgeçmedi

  Turan GÜLTEKİN/İZMİR, (DHA)
  12.07.2007 - 15:36 | Son Güncelleme: 12.07.2007 - 15:36

  ÖSS'de Sayısal- 1, Eşit Ağırlık- 1, Sözel- 1'de Türkiye 1'incisi olan İzmir Özel Yamanlar Lisesi öğrencisi Faruk Pekgül, sınava hazırlanırken playstation oynamaktan vazgeçmedi.

  Yamanlar Koleji'nde yatılı olarak okuyan Diyarbakırlı Pekgül, haftasonlarını Playstation oynayarak ve Fenerbahçe maçlarına giderek değerlendirdiğini söyledi.

  Sınava hazırlandığı İzmir Körfez Dershaneleri tarafından düzenlenen basın toplantısına katılan ve Hacettepe Tıp Fakültesi'ne gitmek istediğini belirten Faruk Pekgül, şunları söyledi:
  “Diyarbakır'dan geldim. Yamanlar'ı tercih ettim. Sebebi de özel okul olması, benim de bir özel ilgi alanım olması. Neticesini de birincilikle aldığımı düşünüyorum. Sadece ders çalışmadım futbol, basketbol ve tenis oynadım. Playstation oynamayı çok seviyorum, hiç bırakmadım. ÖSS için biraz kıstım ama son haftaya kadar oynadım. Okulun basketbol ve sinema kulüplerine katıldım. Sınava sadece ders çalışarak hazırlanılmıyor. Lise bir kez yaşanılır, hayatın da tadını çıkartmak gerekiyor. Ben lise çağımın bütün güzelliklerini yaşadığıma inanıyorum. Günde gittikçe artan bir tempoyla çalıştım. İlk başlarda 4- 5 saat son aylarda daha fazla ders çalıştım. Ben Yamanlar'da yatılı okuduğum için haftasonları sosyal faaliyetlere zaman ayırabiliyordum. Fanatik Fenerbahçeliyim. Cezalı olduklarında buraya maça geldiklerinde gittim. Playstation’da oynamayı en çok sevdiğim oyun da ‘Winning Eleven’ aldı bir futbol oyunu.”

  Babasının DSİ'de işçi annesinin ise evhanımı olduğunu söyleyen Pekgül, kardeşlerinden birinin lise, diğerinin ilköğretim okuluna gittiğini belirtti.

  MESLEĞE KARAR VEREMEDİ

  Sayısal- 2'de Türkiye birincisi olan Ödemiş Hulusi Uçaçelik Anadolu Lisesi öğrencisi Ceren Durmaz ise henüz ne olmak istediğine karar veremediğini söyledi. Matematik Öğretmeni Ali Durmaz ve Eczacı Fatma Durmaz'ın tek çocuğu olduğunu belirten Durmaz, “Başarımda onların payı büyük ve tıp okumamı istiyorlar. Ben ise ya elektrik-elektronik ya da endüstri mühendisi olmak istiyorum. Henüz karar veremedim” dedi.

  ÖSS’de birinci olmak konusunda arkadaşlarıyla zaman zaman şakalaştıklarını anlatan Durmaz, “Özellikle son bir yıldır sınavlardan sonra sonuçlara hiç bakmadım. Bugün de bakmadım, dershaneden arayıp söylediler. Lisenin başından beri sanki okuldaki sınavlara değil de ÖSS’ye hazırlanır gibi ders çalıştım. Sürekli çalışmadım. En büyük zevkim bilgisayarla uğraşmaktı. Sınıfta arkadaşlarla sürekli yardımlaştık. Onlara çok teşekkür ediyorum” dedi.

  ÖDÜL TATİLDEN YARIN DÖNECEK

  Sayısal- 1, Eşit ağırlık- 1 ve Sözel- 1'de Türkiye 1'incisi olan Hayrullah Mert Şahinkoç'un ise babası Emin Sahinkoç tarafından ödül olarak yurtdışına tatile gönderildiği belirtildi.

  Körfez Dersaneleri tarafından düzenlenen toplantıya katılan baba Emin Şahinkoç, İzmir Fen Lisesi'nden mezun olan oğlunun çocukluğundan bu yana sistemli olarak çalıştığını ve bunun ödülü olarak da üniversite sınavında dereceye girdiğini söyledi. Emin Şahinkoç, “Her zaman çok düzenli ve çalışkan bir çocuk oldu. En büyük isteği Boğaziçi Elektrik-Elektronik Mühendisliği. Sınavdan çıktıktan sonra böyle bir dereceyi alabileceği belli olunca, ödül olarak Avrupa’ya tatile gönderdim, yarın İzmir’e dönecek” diye konuştu.

  BAŞARIMIZ DEVAM EDİYOR

  İzmir Körfez Dershaneleri Genel Müdürü Mahmut Şahin ise kurumlarının başarısının tesadüf olmadığını, geçmişten gelen birikimlerle bu başarıyı elde ettiklerini söyledi. Başarı için hiçbir fekadarlıktan kaçınmadıklarını ifade eden Şahin, “Bizim ‘Körfez Dersanesi’nde sevgiyle öğretilir’ diye bir sloganımız var. Gece gündüz hiçbir fedakarlıktan kaçınmayarak ciddi emek veriyoruz. Bu bizim için tesadüf değil, çalışmamızı İzmir'den üç tane birinci, bir tane ikinci çıkartarak taçlandırdık. Bu birincilerin birinin Ödemiş gibi bir ilçeden çıkması da ayrıca bir gurur kaynağı oldu. En başta söz verdiğimiz gibi birinci olan öğrencilerimizi otomobil ile ödüllendireceğiz” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı