ÖSO'dan El Nusra açıklaması

20 Nisan 2013 - 00:00Son Güncelleme : 19 Nisan 2013 - 12:19

Suriye’de Beşar Esad rejimine karşı savaşan Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) kurmay başkanı Salim İdris, El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi ile işbirliği yapmadıklarını açıkladı.

Hürriyet Daily News’ten Sevim Songün’e konuşan İdris, “El Nusra’ya hiçbir şekilde silah vermiyoruz ve onlarla işbirliği yapmıyoruz” dedi.

El Nusra’nın ÖSO komutası altında çalışmaktan hoşlanmadığını ifade eden İdris, “Biz onlara hiçbir şekilde destek ya da silah vermiyoruz. Onlar savaşıyor, biz savaşıyoruz. Şu an aramızda hiçbir işbirliği yok” diye konuştu.

Muhalefetin Esad güçleri karşısında galip gelmesi durumunda El Nusra’nın olası eylemleriyle ilgili bir soruya, yabancı savaşçıların çoğunluğunun ülkelerine döneceğini vurgulayarak yanıt veren İdris, “Bu zor bir soru. Biz zafere ulaştığımızda onların rolü ne olacak şu an tahmin edemiyoruz. Yabancı savaşçılar ülkelerine dönecek, Suriyeli savaşçılar çalışmaya başlayacak” derken savaştan sonra siyasetin ön plana geleceğini belirtti.

“Bence El Nusra ile sorunu politikacılar çözmeli. Bu büyük bir sorun değil” diyen İdris, Suriye’deki savaşçıların yüzde 80’inin Suriyeli olduğunu da belirtti.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 6 Yorum }
 • mustafa salepci 20.4.2013 19:05:01
  Bu savas bir kac yil daha bitmez..Cunku kuresel krizdeki kuresel sermayenin yasami sunni -sii savasina bagli..Suriye bu kivilcimin baslangici..siyonist lobi 40 yillik hizmetcisini kolay kolay birakmaz.Suriye halkinin Allah yardimcisi olsun..
 • mustafa salepci 20.4.2013 19:02:13
  Kandirilmislarin ve inkarcilarin yorum yazdigi bir ortamda yazmak gercekten zor..Sam harici ulkenin hic bir sinirinda askeri dahi kalmayan Esed diktasini laik ilan edip demokrasi naralari atmalari da ayri bir yorum konusu.Esed hangi tarihteki demokratik secimle basa geldi ?diye cok sorduk..cevapyok
 • tan altan sen 20.4.2013 00:34:36
  kimi kandiriyorsunuz siz,adim adim seriat devleti kuruluyor..
 • Sedat Kardak 19.4.2013 21:06:13
  Sen kimi kandıryorsun "kimi kandırıyorsun" rumuzlu arkadaş:)
 • serbest dolaşım 19.4.2013 20:11:11
  ÖSO nun Karargahı nerde acaba...Emir komuta zinciri var ama yerleri yok nerde eğitim alıyorlar nasıl besleniyorlar paralar nerden geliyor Abileri kim acaba
 • Kimi kandiriyorsun? 19.4.2013 15:09:51
  Biz de yedik bu beyanlari Idris'i efendi. Suriye'ye binlerce insani toplayan Nusra'nin, Esad devrilirse, buyurun laik bir devlet kurun diyecegini mi saniyorsun? Daha iktidari ele gecirmeden bir suru yerde seriat ilan edip, liderlerini emir olarak atadi, belki haberin yoktur, bende duymus ol!
Sayfa Başı
Haberlersonbaharda istanbulkurbanbayramisonbahar gezilecek yerMaşukiyeMezopotamyaGaziantepBilinmeyen kabileler