SAMSUN HABERLERİ

"Osmanlı'yı Doğru Anlamak" Konferansı

AA / Fatih Mehmet Kürkçü
25.02.2016 - 19:23Son Güncelleme :

- Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şimşirgil: - "Diriliş Ertuğrul bana sorarsanız bu milletin değerlerine duyarlı, izlenmesi hoş bir dizidir. Ben de denk gelirsem izliyorum. İzlenmesi güzel ama maalesef diziye tarih diye bakmayacağız"- "Dizide yaşanan olayların çoğu tarihe uygun değil"

Osmanlıyı Doğru Anlamak Konferansı
AA / Fatih Mehmet Kürkçü

SAMSUN (AA) - Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, "Diriliş Ertuğrul" dizisinde yaşanan olayların tarihi gerçeklere uymadığını söyledi.Şimşirgil, İlkadım Belediyesince Samsun Anadolu Lisesi konferans salonunda düzenlenen "Osmanlı'yı Doğru Anlamak" konferansında öğrencilere, tarihin dizi ve filmlerden öğrenilmemesi uyarısında bulundu."Diriliş Ertuğrul" dizisinde yaşanan olayların tarihe uygun olmadığını iddia eden Şimşirgil, dizinin milletin değerlerine duyarlı olduğunu, kendisinin de severek izlediğini kaydetti.Şimşirgil, şöyle devam etti:"Diriliş Ertuğrul bana sorarsanız bu milletin değerlerine duyarlı, izlenmesi hoş bir dizidir. Ben de denk gelirsem izliyorum. İzlenmesi güzel ama maalesef diziye tarih diye bakmayacağız. Dizide yaşanan olayların çoğu tarihe uygun değil. Katıldığım bir programda düşüncelerimi dizinin yapımcısı ve tarih danışmanına ilettim. 'Bu dizinin tarihle alakası yoktur' dedim. Kayı boyu Müslüman insanlar. Hastalık durumu haricinde yemeklerini sağ elle yerler. 'Bunlar devamlı sol elle götürüp duruyor' dedim dizinin sahiplerine. 'Hocam adam solaksa ne yapalım' dediler. Dedim ki 'ben o adamı izlemiyorum. Ben Ertuğrul'u izliyorum. Dizide Ertuğrul'u canlandıracak, kendini değil. Çadıra izin almadan giriyorlar. 'Destur' deyip birden içeri giriyorlar. Daha sonra bunları düzeltmeye başladılar." Tapınak şövalyeleri ile Osmanlı'nın bağlantısı bulunmadığını ama dizinin birinci sezonunun bu konu ile geçtiğini dile getiren Şimşirgil, "Ertuğrul, Moğollar'ın eline hiç geçmedi. Hatta eline bir de çivi çakıldı. Bize kadar gelseydi adı 'Çolak Ertuğrul' olarak gelirdi. Adı tarihe öyle geçerdi. Üstelik Kayı boyu, Dodurga’ya hiç sığınmadı" ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Samsun haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Samsun ilinden "Osmanlı'yı Doğru Anlamak" Konferansı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Şubat 2016 tarihinde saat 19 23’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "Osmanlı'yı Doğru Anlamak" Konferansı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı