Gündem Haberleri

  Osmanlı'nın ilk toplu konutu

  Hürriyet Haber
  06.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Net Holding bünyesinde kurulan Akarnet adlı şirket tarafından, 49 yıllığına Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden kiralanan tarihi Akaretler Sıra Evleri'nin restorasyonu 2000 yılının sonunda tamamlanacak.

  Beşiktaş'tan Maçka'ya çıkarken Akaretler yokuşunun iki yanını kaplayan binalar, Akaretler Sıra Evleri. Bir tarafı restore edilmiş, bir tarafı ise şimdilik viran durumda olan binalar Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden 49 yıllığına, gelirden verilecek yüzde karşılığı Net Holding tarafından kiralandı. Net Holding bünyesinde kurulan Akarnet adlı şirket de, Sıra Evleri'nin restorasyonu, daha sonra kiralanması ve akabinde ‘‘Akarnet İşkonutları’’ adıyla işletmesi işlerini üstlendi.

  Birinci derecede eski eser özelliği taşıyan evlerin en önemli özelliği Osmanlı İmparatorluğu'nun ilk toplu konut örneklerinden olması. Sıra Evleri Dolmabahçe Sarayı'nda görevli olan ‘‘Ağalar’’ için planlanmış. Sarayın haremağası, kızlarağası, karaağaları, akağaları bu evlerde yaşarmış. İstanbul mimarisinde 19. yüzyılda görülen batı etkisiyle 1875'te Dolmabahçe Sarayı'nın da mimarı olan Sarkis Balyan tarafından inşa edilen Akaretler Sıra Evleri, buna karşın Dolmabahçe Sarayı'nın ihtişamından uzak, son derece mütevazi binalardan oluşuyor. Restorasyonda da orjinaline oldukça sadık kalınıyor. Sadece ısıtma ve elektrik sistemleri gibi güncel malzeme takviye ediliyor.

  Her yer belli

  Restorasyon sonrasında hangi bloğun ne amaçla kullanılacağı şimdiden kararlaştırılmış. Eğer bir dairenin cafe olmasına karar verilmişse, siz orayı banka açmak için kiralayamıyorsunuz.

  Örneğin bir blokta sadece restoranlar olacak. Üstelik farklı restoranlar; Meksika, Çin, Fransız restoranı gibi. Başka bir blok da apart-otel olarak tasarlanmış.

  Projenin fikir babası, Sıra Evleri'nin işletmesini üstlenecek olan Akarnet'in de müdürlüğünü yürüten Yüksek Mimar Münir Alpaslan, ‘‘Böyle bir site yaparken, nerenin ne olacağına karar vermezseniz işin içinden çıkamazsınız. Her yer banka veya mağaza veya iş yeri olursa olmaz.’’ diyor. Örneğin Sıra Evleri'nin denize en yakın köşesi bir cafe olarak planlandığından, bu binayı isteyen bir banka reddedilmiş.

  Projenin toplam maliyeti 35 milyon dolar. Şimdiye kadar 12 milyon dolar harcandı. 15 Ağustos'ta oturmaya hazır hale getirilen binaların A Blok'u toplam 10 milyon dolara mal oldu. 28 bağımsız bölümden oluşan A Blok'un şimdiden 20 binası kiralanmış durumda. 1998'i terkederken Akaretler A Blok'ta sekiz bina alıcı bekliyordu. A Blok'un restorasyonu geçen yılın haziran ayında tamamlandı. Ağustos ayı içinde Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından açılışı yapılan sitede uluslararası hukuk danışmanlık şirketleri, bankalar, ofisler ve tam köşesinde de bir cafe var. Bunlar haricinde sitede ayrıca butik, market, bar, otopark, apart otel, fast food dükkanları, kitabevi, Atatürk Müzesi ve sinemalar da olacak.

  46 milyar peşin

  Sıra Evleri metrekaresi 21 dolardan kiralanıyor. İnşaatı tamamlanan A Blok'ta binalar 420 veya 800 metrekare. Ödeme planına göre 6 aylık peşin, 3 aylık kira bedeli karşılığında depozito verilmesi gerektiği için, 420 metrekarelik binalar için 25 milyar, 800 metrekarelik binalar için de 46 milyar lirayı, bu binalarda oturmak için peşinen gözden çıkarmanız gerekiyor.

  Sıraevler'de şu anda B-C-D bloklarının restorasyonu yapılıyor. 18 ay sonra bu bölüm bitecek ve F ve G bloklarının inşaatına geçilecek. Bütün projenin 2000 yılının sonunda tamamlanması planlanıyor.

  Semte adını veren Akaretler Sıra Evleri'nin birbirine bitişik binalardan oluşan 6 blokluk evleri tuğla duvarlardan yapılmış. Döşemelerin kimi ahşap, kimi ise putrelli volta... Site, 66 parsel üzerinde,

  18 bini açık, 39 bini kapalı toplam 57 bin metrekarelik bir alana yayılmış. Cumbalı ve cumbasız, balkonlu tip ve apartman tipi olmak üzere

  4 ayrı bina karakteri içeren sitede 133 bina var.

  Dolmabahçe Sarayı'nın ağaları için yapılan binaların bir çoğunda, ağalar evlerde sadece gece konakladıkları ve tüm ihtiyaçlarını saraydan karşıladıkları için mutfak bulunmuyor.

  Bütün binaların arkasında küçük bir bahçe var. Sitede 550 araçlık bir otopark yapılması planlandığı için bahçelerin otopark olarak kullanılmasına izin verilmiyor.

  Evler ahşap evden kagir eve geçişin toplu konut olarak müslüman Türk kesimindeki ilk örneği sayılıyor. Bazı kaynaklara göre, Sultan Abdülaziz bu evleri aşırı yangın korkusu yüzünden, Beşiktaş'tan ayrılsınlar diye buraya yaptırmış.

  BELEDİYELERİN FARKLI TUTUMU

  Akaretler Sıraevleri'nin projeleri Anıtlar Yüksek Kurulu'ndan onay almış durumda. Ancak her blok inşaat öncesinde, Beşiktaş Belediyesi'nden de onay alınması gerekiyor. Haziran ayında ilk kısmının restorasyonu tamamlanan Akaretler Sıra Evleri projesinin geçmişi 1987 yılına kadar uzanıyor. Münir Alpaslan, projenin gelişimini anlatırken bir hayli mağdur olduklarını söylüyor. ‘‘1986 yılı sonlarında Mesut Yılmaz Turizm Bakanı iken Tayyare Apartmanları'nda yaptığımız restorasyonu çok beğendi. Aynı şeyi Akaretler Sıra Evleri için de yapmamızı istedi. Bunun üzerine binaları 1987'nin sonunda 49 yıllığına Vakıflar Genel Müdürülüğü'nden kiraladık. Bir buçuk yıllık bir çalışmayla hazırladığımız projeleri 1989 yılında Anıtlar Yüksek Kurulu'na götürüp onaylattık. Ancak tam o sırada seçimler oldu. Büyükşehir'e Dalan'ın yerine Sözen geldi. Sözen, bizim projemizi tam 5 sene bekletti. 1994'teki seçimlerin ardından Tayyip Bey seçilince, hemen, görevinin daha birinci ayında kendisinin ziyaretine gittik. ‘‘Çok mağdur olmuşsunuz’’ deyip onay verdi. 1995 yılında Turizm ve Bayındırlık Bakanlıkları'ndan da onay aldıktan sonra,

  1997 yılında sonunda

  inşaata başladık.’’

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı