SAMSUN HABERLERİ

Osmanlıca Türkçesi dersi tartışmaları

AA / Fatih Mehmet Kürkçü
12.12.2014 - 15:24Son Güncelleme :

- AK Parti Samsun Milletvekili Demir: - "Osmanlıca'ya karşı çıkanlar kültür genlerine uygun davranıyorlar"

YEREL HABERLER SAMSUN

AA / Fatih Mehmet Kürkçü

SAMSUN (AA) - AK Parti Samsun Milletvekili Cemal Yılmaz Demir, Osmanlıca'nın tarihi ve kültürel bir hafıza olduğunu belirterek, "Osmanlıca'ya karşı çıkanlar kültür genlerine uygun davranıyorlar" dedi.

Demir, Milli Eğitim Şurası'nda Osmanlıca'nın öğretilmesi konusunda alınan tavsiye kararları üzerine başlayan tartışmalarla ilgili açıklamada bulundu.

Osmanlıca'nın öğrenilmesine, öğretilmesine karşı geliştirilen söylemin, esasında tarihi ve kültürel birikime ve arka planda inanca yönelik olduğunu savunan Demir, şöyle devam etti:

"Bu söylemin bayraktarlığını yapanlar Türk tarihini, Cumhuriyet tarihinden ibaret olduğunu dayatan darbeci, tepeden inmeci, seçkinlerin vücut bulduğu başta Cumhuriyet Halk Partisi olmak üzere onun çevresinde ve yörüngesinde kümelenmiş kimselerdir. Gösterdikleri tepki ve refleks ise onların gerçek kimliği gerçek yüzüdür. Milletin hislerine tercüman olamayan bu zihniyetin dedelerinin konuştuğu dile yabancı kalması da bu yüzdendir. Osmanlıca'ya karşı çıkmaları onların kültürel genlerine uygun bir davranıştır."

Osmanlıca'nın zenginlik olduğunu dile getiren Demir, şunları kaydetti:

"Cumhuriyet öncesini reddeden ve devrimleri de bu mantıkla yapanlar şimdilerde de Osmanlıcayı yabancı bir dilmiş gibi gösterme çabası içindedir. Osmanlıca Türkçe'dir. İçinde bugünkü Türkçe'de olduğu gibi Arapça, Farsça, İtalyanca, Fransızca ve eski Yunanca gibi dillerden geçen birçok kelime vardır. Bugünden farkı, Arap alfabesiyle yazılmasıdır ama Arap alfabesi de değildir. Çok övündüğümüz edebi eserler, hikayeler, romanlar, şiirler Osmanlıcadır. İlk Meclisin tutanaklarından Nutuk’a varıncaya kadar Cumhuriyetin ilk dönemlerindeki yazışmalar belgeler de Osmanlıcadır. Osmanlıca bizim zenginliğimizdir. Tarihi ve kültürel hafızamızdır."

Demir, bir kişinin dedesinin, atasının ne yazdığını, ne söylediğini öğrenmesinden daha doğal bir şeyin olamayacağını belirterek, "Bunların niyetleri geçmişle bağı koparmaktır. Olayı mezar taşı okumaya kadar indirgemek bunların ne kadar sığ düşünce içerisinde olduğunun bir göstergesidir. Bunlar büyük medeniyet vizyonumuzu asla idrak edemezler" ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Samsun haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Samsun haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Osmanlıca Türkçesi dersi tartışmaları haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

SAMSUN NAMAZ VAKİTLERİ

14 Aralık 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:56
 • Guneş
  07:45
 • Öğle
  12:41
 • İkindi
  15:00
 • Akşam
  17:14
 • Yatsı
  18:51
Sayfa Başı