ANKARA HABERLERİ

Osmanlı Tokadı gibi sergi

Hürriyet Haber
01.02.2012 - 00:00Son Güncelleme :

İllustrator Beril Ateş, “Kafa Çizimhane” markası altında fular üzerine süblimasyon tekniğiyle ortaya çıkardığı eserlerden oluşan “Osmanlı Tokadı” isimli fular sergisini Siyah Beyaz Sanat Galerisi’nde açtı. Sergi, 8 Şubat’a kadar ziyaret edilebilecek.

Hürriyet Haber

KAFA çizimhane’nin ilk sergisi olan Osmanlı Tokadı, çizimhanenin ilk serisi olan “Osmanlı Serisi”nin fularlarından oluşuyor. Sergide, padişahlar ve sultanlardan çok, ağırlıklı olarak külhanbeylerine dikkat çekildi. İllustrator Beril Ateş, günümüzde Osmanlı denince herkesin aklına padişahlar geldiğini söyleyerek, “Osmanlı’nın külhanbeyleri, halkı ve onların derin kültürü unutulmamalı. Dolayısıyla serginin dekoru, insanlarla fularlar arasında bir etkileşim yaratmak adına interaktif bir şekilde tasarlandı. Külhanbeylerinin halktan insanlar oldukları düşüncesinden yola çıkarak fularlar, tavana gerilmiş ipler üzerinden sarkıtıldı. Bu şekilde sergiyi gezecek olanların aynı Osmanlı’daki gibi külhanbeyleriyle iç içe olacakları bir atmosfer yaratıldı” dedi.

“Osmanlı Tokadı” isimli sergide fularlar dışında, küpe, rozet ve koltuk da bulunuyor. Eserler, şifon üzeri süblimasyon tekniğiyle birer birer elde basılarak hazırlandı. Sergi, 8 Şubat’a kadar Siyah Beyaz Sanat Galerisi’nde ziyaret edilebilecek.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Osmanlı Tokadı gibi sergi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


Sayfa Başı