Osmanlı tarifiyle bal satışlarını katladı

Hürriyet Haber
24.12.2009 - 10:36 | Son Güncelleme:

Osmanlı'dan bugüne evlerde özel tariflerle üretilen tarçınlı bal, ilk defa İzmirli Ege NKM şirketi tarafından endüstriyel ortamda üretildi.

Tarçının yanında ginseng ve limonlu bal da geliştiren şirketin kış dönemi satışlarını önemli oranda artırdığı belirtildi.

Ege NKM Yönetim Kurulu Başkanı Nedim Kalpaklıoğlu, Anadolu'nun bal üretiminde büyük bir çeşitliliğe ve potansiyele sahip olmasına rağmen iç tüketimin kişi başına yarım kilogramlarda kaldığını, bunu artırmak için tüm şirketlerin çaba gösterdiğini söyledi.

Bal üretiminin iklimsel koşullara göre az olduğu dönemlerde fiyatının yükseldiğini, ancak bu yıl üretimin çok iyi olması nedeniyle fiyatların çok uygun konumda olduğunu dile getiren Kalpaklıoğlu, buna rağmen tüketicide bal yeme alışkanlığı bulunmaması nedeniyle satışların artmadığını kaydetti.

Tüketicinin ilgisini bala çekmek amacıyla bir süredir ürün geliştirme çalışması yaptıklarını, bala yeni tat ve fonksiyonlar eklemeye çalıştıklarını dile getiren Kalpaklıoğlu, özellikle tarçınlı bal konusunda çeşitli kaynaklarda gördükleri tarifler üzerine çalışmaya başladıklarını belirtti.

Balın değişik baharatlarla karıştırılmasının Eski Yunan tıbbında bilindiğini, Osmanlı mutfağında da sıklıkla uygulanan bir yöntem olduğunu, halen bazı evlerde bunun yapıldığını dile getiren Kalpaklıoğlu, şunları söyledi:

“Bazı tüketicilerimizden bu yönde talepler gelmeye başladı. Tarçın ve bal karışımının çok eski dönemlerden bu yana tedavi aracı olarak kullanıldığını, bu konuda yapılan araştırmalarla faydalarının bilimsel olarak da kanıtlandığını gördük. Ancak karışımın doğru oranlarda yapılması gerekiyordu. 1 yıllık ürün geliştirme çalışması sonucu doğal tarçın özünü çiçek balıyla karıştırdık. Analiz ve tadım çalışmaları sonucu tarçınlı çiçek balı karışımını ürettik. Daha sonra limon ve ginsengli bal da üreterek zincir market raflarına koyduk. Bu ürünlere özellikle kış soğuklarının başlamasıyla müthiş bir ilgi oldu. Türk halkı baldaki yeniliklere ummadığımız şekilde çok açık. Özellikle farklı tatlar arayan insanların ilgisini çekti. Öyle ki her bal çeşidi farklı müşterilere hitap eder hale geldi. Tarçınlı ve limonlu bal özellikle sağlık kazanmak ve tedavileri destekleme amaçlı alınırken, ginsengli bal sporcuların daha çok kullandığını bir ürün haline geldi. Yeni ürünler geliştirerek bunların ihracatına yönelik de çalışma başlattık.”

ORGANİK BALLA İSTİHDAM

Türkiye'de iç tüketimin artması ve bir Bal Tanıtım Grubu kurulmasının hedeflendiğini, belirlenen okullarda bal dağıtımı yapılmasının planlandığını bildiren Kalpaklıoğlu, tüm kesimlerin ulaşabileceği fiyatların yakalanabilmesi için ambalajların küçültüldüğünü dile getirdi.
Bal tüketiminin kişi başına 1 kilograma çıkarılması halinde 70 bin tonluk üretim talebinin ortaya çıkacağını, bunun insan sağlığının yanında istihdam sorununun çözümüne de büyük katkı sağlayacağını ifade eden Kalpaklıoğlu, ülkenin en güzel çiçek ballarının Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinden geldiğini söyledi.

Son dönemde Avrupa'dan organik bal taleplerinin yoğunlaştığına dikkati çeken Kalpaklıoğlu, “Tüketimin 1 kilograma çıkması Doğu ve Güneydoğu'da işsizlik için de ilaç olur. Sadece iç tüketim değil, organik üretim yapılırsa ihracat imkanı bulunur. Bal Sanayicileri Derneği olarak biz oradaki arıcıların organik üretim konusunda eğitmeye hazırız. Bu konuda devlet desteğine de ihtiyaç var” diye konuştu.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı