"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

Osmanlı Sarayında oruç tutmayanlar da vardı

Ne kadar da ihtiyacımız var değil mi hoşgörüye. Milyonlarca farklı insanın bir arada yaşadığı bir yerde herkesin aynı fikirde olması mümkün değil elbette.

Ve herkesin birbirinin fikrine saygı duyması. Toplumsal barış için önemli olan da herkesin aynı fikirde olması değil, fikirlere saygı gösterilmesidir zaten. Dini inancın, elbette toplumsal bir tarafı vardır ama temelde inanç denen şey bireyseldir ve kimsenin inancına ya da onu gösterme şekline müdahale hakkımız yoktur. Tabii toplumsal huzuru bozmadığı ve hukuka aykırı davranmadığı sürece. "Bütün bunlar nereden çıktı" diye soranlara hemen söyleyeyim.

Renkli üslubunu ve tarihi anlatma şeklini pek sevdiğim İlber Ortaylı’nın bir kitabında rastladığım bir bilgi beni ister istemez, günümüzde var olan ortamla eski İstanbul’u karşılaştırmaya itti. İstanbul’da ramazan aylarının evlerde tatlı bir telaşla karşılandığını ve hangi sınıftan olursa olsun evlerde mutlaka ramazan hazırlığı yapıldığını anlatır. Ramazanın şimdikinden çok daha telaşla karşılandığı o günlerde kimse kimsenin orucuna karışmazmış. İlber Ortaylı, İsmail Müstak’ın kitabına dayandırdığı bir bilgiyi paylaşmış bizlerle. Tüm Müslüman aleminin halifesi sıfatını taşıyan Abdülhamit’in sarayında bile oruç tutmayanların olduğunu ve bu kişilere kimse tarafından baskı uygulanmadığını yazıyor Ortaylı. Demek ki uygarlık denen şey zamanla paralel ilerlemiyor, değil mi?

Kabaklı tepsi mücveri

8 kişilik

Hazırlama süresi 20 dakika

Pişirme süresi

25-30 dakika


Malzeme listesi

250 gr yağsız dana kıyma

2 yemek kaşığı köftelik bulgur

1 adet orta boy kuru soğan

2 adet yeşil sivri biber

3 adet orta boy kabak

1 demet dereotu

2 yemek kaşığı kepekli un karışımı

(Çavdarlı un karışımı da kullanabilirsiniz.)

2 adet yumurta

1 su bardağı süt

1 çay kaşığı tuz, karabiber

2 tatlı kaşığı kuru nane

4 yemek kaşığı zeytinyağı

Öncelikle, bir tencerede kızdırdığınız zeytinyağında, kıyma, kuru nane, ince ince doğradığınız kuru soğanlar ve ince halkalar şeklinde doğradığınız sivri biberi 5-6 dakika kavurup soğuması için bir kenarda bekletin. Henüz sıcak haldeyken üzerine bulguru katın. Diğer taraftan, kabakların dış kısımlarını kazıyıp rendeleyin. Üzerine, ince kıyılmış dereotu, çavdarlı ya da kepekli un karışımı, yumurta, zeytinyağı, tuz ve karabiberi katarak karıştırın.

1 su bardağı sütü de ekleyip çatalla iyice harmanlayın. Şimdi de soğanlı kıymayı kabaklı karışımın üzerine aktarın ve tahta bir kaşık yardımıyla karıştırın. Bu karışımı, cam veya porselen bir fırın kabına yerleştirin. 175 dereceye ayarlı fırında 25-30 dakika pişirip çıkarın. Sıcak sıcak servise sunun.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI