Gündem Haberleri

  Osmanlı’nın izinde

  Enis BERBEROĞLU
  11.12.2009 - 00:05 | Son Güncelleme:

  700 yıllık kent merkezinde mütevazı, birkaç metrelik bir saat kulesi. İznik çinisi kadar olmasa da zevkli deseni ve ince taş işçiliği ile dikkat çekici.

  Başbakan Tayyip Erdoğan yaklaşırken saatten tek bir çan sesi geliyor. Herkes insiyaki saatine bakarak kontrol ediyor.

  1910 yılından bu yana hiç şaşmayan Osmanlı saati bu kez de yanıltmıyor.

  Meksika’ya Osmanlı’nın bağımsızlık armağanı olan bu saat kulesine son yıllarda bu ülkede yaşayan Lübnanlılar sahip çıkıyor.

  Bu tarihi intihal Kürşad Tüzmen’in dikkatinden kaçmıyor. Başbakan’a bilgi verirken kulak kabartıyoruz:
  - Kulenin ilk halinde üstünde Osmanlı alemi varmış. Bakın şimdi alem uçmuş yerini Lübnan’ın sedir ağacı almış. Onarırken sedire bir de ay yıldız ekleyelim mi?

  Başbakan hak veriyor.

  Türk Büyükelçiliği’ndeki resepsiyonda Başbakan’ın yolunu Meksika Ortodoks Patriği Athenagoras kesiyor.

  Kırık ve fakat gayet anlaşılır Türkçe konuşuyor. Başbakan’la bir köşeye çekiliyorlar. Sohbetleri bitince Patriğin yanına yaklaşıyorum, ne konuştuklarını soruyorum. Güler yüzle, “Teşekkür etmek istedim. İstanbul’daki patrikhaneye yardımları için” diyor ve ekliyor: “Eli hep üzerimizde.”

  Türkiye ile Meksika arasındaki ilk diplomatik ilişki Cumhuriyet’le sınırlı düşünülürse 81 yıllık. Osmanlı’yı da katarsak 1865’e kadar dayanıyor. Hatta Meksika Krallığı’nın toprak düzeninin Osmanlı tımarından ilham aldığını söyleyenler bile var.

  Ama tüm bu sürede iki ülke arasındaki üst düzey ziyaret sayısı sadece üç. Başbakan bu rötarı telafi amacını çok açık ortaya koyuyor:

  - Meksika, Türkiye üzerinden Ortadoğu’ya; Türkiye de Meksika üzerinden Latin Amerika ve Karayipler’e açılabilir.

  Bu siyasi ve ticari hedef yersiz değil, çünkü;

  1) Türkiye’nin bu coğrafyada, Meksika’nın da bizim oralarda fazla diplomatik temsilciliği yok. Karşılıklı olarak vatandaşlara sahip çıkılabilir.

  2) Türkiye’nin 33 Latin Amerika ve Karayip ülkesiyle toplam ticaret hacmi sadece 5.5 milyar dolar. Brezilya’yı hariç tutarsak kalan 32 ülkeyle ticaret rakamı 3 milyar dolara iniyor.
  Türkiye ile Meksika ticareti 500 milyon dolar. Dünyanın 13’üncü ve 17’nci büyük ekonomileri için gerçekten çok düşük bir rakam.

  Dün Türk Başbakanı’nı Meksika Senatosu’nda dinlerken aklıma takılıyor.
  Osmanlı’nın izine rastlamak için Ortadoğu’ya sıkışıp kalmanın âlemi yok.
  Kuş uçuşu 15 saat uzaktaki bir ülkede dahi ecdadın izi karşınıza çıkıyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı