EDİRNE HABERLERİ

"Osmanlı Mezar Taşlarında Edirne Ekolü" konferansı

AA / Cihan Demirci
29.02.2016 - 10:26Son Güncelleme :
AA / Cihan Demirci

EDİRNE (AA) - Edirne Müze Müdürlüğü "Osmanlı Mezar Taşlarında Edirne Ekolü" konulu konferans düzenlendi.

Araştırmacı Mehmet Kökrek, Devecihan Kültür Merkezi'ndeki konferansta Türkiye'deki mezar taşlarının birçok tarihi eser kadar eski ve köklü olduğunu söyledi.

Osmanlı mezar taşlarının mimari açıdan çeşitlilik gösterdiğini anlatan Kökrek, konuşmasına şöyle devam etti:

"Edirne, Osmanlı Devleti'nin uzun yıllar başkentliğini yaptı. Diğer illerde olduğu gibi burada da çok değerli mezar taşları mevcut. Ancak şunu üzülerek söyleyebilirim ki Edirne'de elimizde kalan tarihi mezar taşları yüzde 20 civarındadır. En yakın zamanda mezar taşları üzerinde çalışılmasını ümit ediyorum. Edirne mezar taşları kültürünü 14. yüzyıldan günümüze kadar getirebileceğimiz bazı ara formlarının ne yazık ki kaybolduğunu görüyoruz. Edirne'deki mezarların fotoğraflarının yer aldığı çeşitli kütüphanelerde bulabilirsiniz. Edirne'deki mezar taşlarının birçoğu Bursa, İznik formundadır. Mezar taşları formu Arapça'dır. Hadis-i Şerif ve Ayet-i Kerime yazılıdır."

Konferansa, Edirne Müftüsü Emrullah Üzüm, Edirne Kültür ve Turizm Müdürü İrfan Özcan, Edirne Müze Müdürü Hasan Karakaya, araştırmacılar, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Edirne haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Edirne ilinden "Osmanlı Mezar Taşlarında Edirne Ekolü" konferansı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Şubat 2016 tarihinde saat 10 26’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "Osmanlı Mezar Taşlarında Edirne Ekolü" konferansı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı