Gündem Haberleri

  Osmanlı eserleri görücüye çıkıyor

  Hürriyet Haber
  11.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Osmanlı Sanat Eserleri Tablo ve Hat başlıklı müzayede 14 Mayıs'ta Conrad International'da gerçekleştiriliyor. Müzayedede en büyük ilgiyi George Prior tarafından Osmanlılar için özel olarak yapılmış Edirnekari ahşap saatin ve Sultan I. Mahmud'un tugrasını taşıyan gümüş divitin görmesi bekleniyor.

  Toplam 259 eserin açık artırma yoluyla satışa sunulacağı müzayedede ağırlık tablolarda. Birbirinden değerli eşyalar ve hat sanatının mükemmel örnekleri de satışa sunulacak.

  Müzayedenin en fazla ilgi çekecek parçası bir saat. 19'uncu yüzyılda George Prior'un Osmanlılar için özel olarak ürettiği ve imzasını da taşıyan Edirnekari ahşap saat, 20 milyar liradan satışa sunulacak. Dört ayrı melodisi bulunan saatin kadranı ise eski Türkçe...

  Bir diğer değerli parça da Sultan I. Mahmud'un tuğrasını taşıyan gümüş divit... Eski Türkçe ‘‘Ameli Mehmed’’ imzasını taşıyan divitin ağırlığı 854 gram. Kalemlik ve hokkadan oluşan takım, 18 milyar liradan satışa sunulacak.

  Tabloları açık artırma yoluyla satışa sunulacak sanatçılar arasında Başbakan Bülent Ecevit'in annesi Nazlı Ecevit'in ‘‘Çiçekli Natürmort’’ tabolsu da bulunuyor. 1973 tarihli tablosunun açılış fiyatı 250 milyon lira olarak belirlendi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı