Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Osmaniye'deki depremzedelere para yardımı

  Hürriyet Haber
  11.07.2001 - 12:25 | Son Güncelleme:

  Osmaniye'de 25 Haziran'da meydana gelen 5.5 büyüklüğündeki depremde evleri hasar gören hak sahiplerine, Valilik tarafından toplam 50 milyar lira dağıtıldı.

  Osmaniye Vali Yardımcısı ve Toprakkale Kaymakamı Saim Parlak, merkez ilçeye bağlı Dervişiye, Tehçi ve Şekerdere köylerinde yapılan hasar tespit çalışmaları sonunda evleri ağır hasar gören hak sahiplerine 50 milyar lira dağıttı.


  Parlak, evleri ağır hasar gören 146 hak sahibine 100, orta hasarlı 104 hak sahibine 75 ve hafif hasarlı 189 hak sahibine de 50'şer milyon lira nakdi yardımda bulunduklarını bildirdi.
  Vali Yardımcı Parlak, paranın kalan bölümünün de hak sahiplerine dağıtılmak üzere Düziçi Kaymakamlığı'na gönderildiğini kaydetti.


  Bu arada, bazı depremzedeler, yardımların yetersiz olduğunu ifade ederek "Yardım eşit olarak yapılmalı. Bize verilen bu paralar, teselliden öteye geçmez. Biz devletin tesellisini değil, ev yapmasını istiyoruz" dedi.


  SIKINTILAR BİTMEDİ


  Depremden bu yana çadırlarlarda perişan olduklarından yakınan depremzedeler, içme suyu sıkıntısı çektiklerini söyledi.


  Bu arada, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara'nın bölgeye yaptığı gezi sırasında, Dervişiye köyünde  ''Bu ev çok büyük hasarlı. Aman içeri girmeyin'' dediği Seyit Duman'a ait bina için Bayındırlık ve İskan İl Müdürlüğü ekiplerinin orta hasarlı raporu verdiği öğrenildi.
    
  TREN İSTASYONU LOJMANI DEPREM MÜZESİ OLACAK
   
  Öte yandan, Osmaniye Valiliği'nce Prof. Dr. Işıkara'nın depremde ağır hasar gören Devrişiye köyündeki Mamure Tren İstasyonu Lojmanı için ''Burası deprem müzesi olabilir. Düşen hiçbir şeyi kaldırmayın, her şey yerinde kalsın'' önerisi üzerine buranın ''Deprem Müzesi''ne dönüştürülmesine karar verdiği bildirildi.


  Vali Yardımcısı Parlak, lojmanda oturan ailelerin hasar gören tüm eşyalarının bedelinin devlet tarafından karşılanacağını bildirdi.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı