OSMANİYE HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Osmaniye'de STEM Protokolü imzalandı

DHA
09.11.2017 - 17:15Son Güncelleme :
DHA

OSMANİYE, (DHA) - DOĞU Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) ve Osmaniye İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında STEM Eğitici Eğitimi Teknik Destek Protokolü imzalandı.
Türkiye'nin 2023 hedefleri için eğitimin niteliğini artırmayı amaçlayan Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) müfredatı değil öğretme metotlarını değiştirmekte olduğunu kaydeden İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mılla Katık, şöyle dedi:
"Öğrencilerde analitik düşünme becerisini geliştiren, soran, sorgulayan araştırmacı öğrenci modeli yetiştirmeyi amaçlayan bilim ve teknoloji ağırlıklı STEM öğretme ve öğrenme modeli özellikle ABD, Finlandiya ve gelişmiş ülkelerde başarı ile uygulanmakta, önemli kaynaklar ayrılmakta, öğrenci ve öğretmen eğitimi için program ve projeler yürütülmektedir. STEM modeli ile öğrenciler bilim, teknoloji, mühendislik ve matematiği aynı anda öğrenecek. Bu metodun en belirgin özelliği ise soruyu öğretmenin değil öğrencinin soracak olmasıdır. Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematiğin (Science, Technology, Engineering, Mathematics) İngilizce kısaltması olan STEM modelinde öğrencilere bir soruyu çözerken bu dört alana yönelik bilgiler öğretilmesi, var olan bilgilerini disiplinler arası bir anlayış ile kullanması, bu branşlarda görev yapan öğretmenlerin de işbirliği içinde çalışmalarını hedefleniyor."
Bu modelin, öğrenciye gündelik sorunlarla başa çıkabilme, çözüm üretebilme yeteneği kazandırdığına dikkat çeken Katık, "Bu öğrenme modelinde öğrencinin amacı sadece sınavları kazanmak değil hayata hazırlanmak olacaktır. Bu yeni eğitim modeliyle özel sektör ve kamunun kalifiye personel ihtiyacına da destek olunacağı değerlendirilmektedir. Bu yeni eğitim öğretim modeline ve yeni teknolojiler konusunda gerekli yeterliliğe sahip kendi alanlarında başarılı ve mesleki gelişime işbirlikçi çalışmaya açık il merkezi ve ilçelerimiz ortaokullarında çalışan Fen Bilimleri, Matematik ve Teknoloji Tasarım branşlarından 24 öğretmenimizin STEM Eğitici Eğitimi alması hedeflenmektedir" diye konuştu.
İl Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE birimi tarafından hazırlanan STEM Eğitici Eğitimi Teknik Destek Protokolü Osmaniye Yatırım Destek Ofisinde İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mılla Katık ve DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız tarafından imzalandı.


FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Osmaniye'de STEM Protokolü imzalandı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

OSMANİYE NAMAZ VAKİTLERİ

07 Ocak 2018, Pazar
 • İmsak
  06:01
 • Guneş
  07:42
 • Öğle
  12:52
 • İkindi
  15:26
 • Akşam
  17:42
 • Yatsı
  19:12

OSMANİYE NÖBETÇİ ECZANELER

Sorunapp.com'un katkılarıyla
 • Okumuş Eczanesi

  Merkez
 • Sağlık Eczanesi

  Merkez
 • Argun Eczanesi

  Merkez
Sayfa Başı