OSMANİYE HABERLERİ

Osmaniye'de hayvanlar LSD ve Mavidil hastalıklarına karşı aşılanıyor

DHA
14.04.2016 - 14:02Son Güncelleme : 14.04.2016 - 14:03
DHA

OSMANİYE Gıda, tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nce il genelinde Lumpy Skin Disease (LSD) hastalığına karşı sığırların, Mavidil hastalığına karşı ise koyunların aşılanmasına başlandı.
İl Müdürü İbrahim Sağlam,  İl ve İlçe Müdürlüğünde görevli veteriner hekim ve veteriner sağlık teknisyenlerinin katılımı ile yapılan toplantıda aşılama çalışmaları hakkında bilgi verildiğini söyledi. Sağlam, "Sığırların Nodüler Ekzantemi Hastalığı viral bir hastalık olup; sinekler aracılığı ile bulaşmaktadır. Hastalıkla mücadeleye yönelik "Sığırların Nodüler Ekzantemi Hastalığına Karşı Aşılama Projesi" kapsamında Osmaniye İl Özel İdaresi kanalıyla temin edilen LSD aşısı ile İl genelindeki sığırlara aşılama çalışması yürütülmektedir" diye konuştu.
Hastalıkla mücadelede hayvan hareketlerinin kontrollü olarak yapılmasının büyük önem arz ettiğini söyleyen Sağlam, şöyle devam etti:
"Bu konuda hayvan sahiplerinin gereken duyarlılığı göstererek İl ve İlçe Müdürlüğü personellerimiz tarafından yapılan çalışma kapsamında hayvanlarını mutlaka aşılatmaları ve yetiştiricilerimizin hastalığa yakalanan hayvanlarını, hastalığın yayılmasının engellenmesi açısından gereken önlemlerin alınması için ivedilikle bağlı bulunduğu İl ve İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne bildirmesi gerekmektedir. 2016 yılı LSD aşılama çalışmaları Nisan ayı sonu itibari ile tamamlanacaktır."
İbrahim Sağlam ayrıca, koyunlarda Mavidil hastalığına karşı aşılama projesi kapsamında ise Osmaniye İl Özel İdare Müdürlüğü tarafından tahsis edilen ödenek ile mavidil aşısı alındığını ve aşılama çalışmalarına başlandığını mayıs ayı sonu itibariyle de aşılama çalışmalarının tamamlanacağını söyledi.


İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA)
İE(ÖK)(14.04.2016,FOTOĞRAFLI)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Osmaniye haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Osmaniye ilinden Osmaniye'de hayvanlar LSD ve Mavidil hastalıklarına karşı aşılanıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Nisan 2016 tarihinde saat 14 02’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Osmaniye'de hayvanlar LSD ve Mavidil hastalıklarına karşı aşılanıyor haberi güncellenecektir.

  OSMANİYE NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Eylül 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:39
  • Guneş
   06:15
  • Öğle
   12:39
  • İkindi
   16:06
  • Akşam
   18:42
  • Yatsı
   20:06
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı